דיגוקסין

שייך לקבוצת:
נוגדי הפרעות בקצב הלב , נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class V), תרופות דיגיטאליס
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דיגוקסין היא הצורה הנפוצה ביותר בשימוש של דיגיטאליס, תרופה המופקת מעלי צמח האצבעונית. משתמשים בו לטיפול באי ספיקת לב גודשית המלווה בהפרעות מסויימות בקצב הלב, וכן להאטת פירפור פרוזדורים. דיגוקסין מאיט את קצב הלב כך שכל פעימה נעשית יעילה יותר בהזרמת הדם. השפעותיו של דיגוקסין אינן כה ממושכות כמו של תרופות דיגיטאליס אחרות, ולכן קל יותר להתגבר על תופעות הלוואי שלו. כדי שדיגוקסין יהיה יעיל, המנה הניתנת חייבת להיות קרובה מאוד למנה הרעילה, ויש לנטר את הטיפול בקפידה. בחילות, בלבול, חולשה והפרעות ראייה עשויות להצביע על כך שמגיעים למנה הרעילה ויש לדווח עליהן לרופא מייד.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: תרופות רבות מגיבות עם דיגוקסין. אין לקחת שום תרופה בלי להיוועץ ברופא. רק התגובות החשובות ביותר מתוארות להלן. [משתנים]: כגון אצטאזולאמיד או פורוסמיד גורמים להפרשת אשלגן מהגוף ועלולים להגביר את הסיכון של תופעות לוואי מדיגוקסין. יש לעקוב אחר רמות האשלגן והמגנזיום בדם ובמידת הצורך לתת תוספות (אשלגן) לחולים המקבלים משתנים אלו. [נוגדי חומצה]: עלולים להפחית את השפעות הדיגוקסין. השפעת הדיגוקסין עלולה לגבור עם הפסקת תרופות אלה. [נוגדי הפרעות קצב]: עלולים להעלות רמות דיגוקסין בדם. [סידן במתן תוך ורידי, אלפראזולאם, דיאזפאם, כינידין, וראפאמיל, אמיודארון, אינדומתאצין, דיקלופנאק, איטראקונאזול, ספירונולאקטון]: מעלים ריכוז דיגוקסין על ידי הפרעה לפינוי התרופה ועלולים לגרום להפרעה קשה בקצב הלב בחולים המקבלים דיגוקסין. [אריתרומיצין, קלאריתרומיצין, טטראציקלין]: מעלים ספיגה של דיגוקסין ואת ריכוזו בדם. עלולים להופיע סימני רעילות. אנטיביוטיקות אלו פועלות בין השאר גם כנגד חיידקי המעיים אשר אחראים לפירוק חלק מהתרופה. [קו-טרימוקסאזול]: מעלה ריכוז דיגוקסין, בעיקר באנשים מבוגרים, על ידי הפחתת הפרשתו מהגוף. [בולמי סידן: ניפדיפין, דילטיאזם, וראפאמיל]: הצירוף שלהם עם דיגוקסין עלול להעלות רמות דיגוקסין בדם. אין להימנע מהשילוב, אך יש לשקול הורדת מינון דיגוקסין. השילוב מקובל בטיפול בהפרעות קצב לב. [דיפנוקסילאט]: מוריד את תנועתיות המעיים ועלול להעלות ספיגת דיגוקסין. [לבותירוקסין]: יש צורך להעלות מינון דיגוקסין. [חוסמי בטא]: השילוב עלול לגרום לאי סדירות בהולכת החשמל בלב ולירידה חדה בקצב הלב ואף לדום לב. יש להיזהר אף בטיפות עיניים המכילות חוסמי בטא, לדוגמה טימולול. יש לבצע בדיקות א.ק.ג., לבדוק רמות דיגוקסין בדם ולהתאים המנה. [אקארבוס] מוריד ריכוז דיגוקסין בדם. יש לקחת את שתי התרופות במרווחי זמן קבועים זה מזה כדי למנוע תנודות בריכוזי דיגוקסין בדם. [כולסטיראמין] נקשר לדיגוקסין במעיים ומוריד את ספיגתו ואת פעולתו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, סירופ, זריקות.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 0.125-0.25 מ"ג ליום (דרך הפה) ילדים: מינון מופחת על פי הגיל והמשקל.תחילת השפעה: זריקה: תוך דקות אחדות. דרך הפה: תוך 12 שעות.משך השפעה: עד 4 ימים.תזונה: תרופה זו עלולה להיות רעילה יותר כאשר רמות האשלגן נמוכות. יש לכלול פירות וירקות במזון.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח 2 מנות עכשיו ודלג על המנה הבאה. חזור מחר לזמני הנטילה הרגילים.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה להחמיר את המחלה.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של דפיקות לב, חולשה רצינית, כאב בחזה או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: דיגוקסין בטוח לשימוש בזמן ההריון, ללא ממצאים טרטוגניים. לא נגרם כל נזק לתינוקות לנשים הרות אשר טופלו בתרופה זו. העובר מסוגל לפרק דיגוקסין ולהפרישו למרה. במספר מקרים נצפו לידות לתינוקות בעלי משקל נמוך. עוברים לנשים הרות אשר פיתחו רעילות לתרופה, פיתחו גם הם תופעות לוואי. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום שיכחה ובלבול.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. ניטור: יש צורך בבדיקות תקופתיות של רמות דיגוקסין ומלחים בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של דיגוקסין נובעות בדרך כלל מעלייה ברמות התרופה בדם. יש לדווח על כל התסמינים לרופא ללא דיחוי.

שמות מסחריים

דיגוקסין-צורי Digoxin-Zori טבע לנוקסין Lanoxin גלקסו סמית קליין