פרוקרבזין

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פרוקרבזין היא תרופה שניתנת בשילוב עם תרופות אחרות לטיפול במחלת הלימפומה על שם הודג'קין ולימפומות אחרות. היא גם יכולה לשמש לטיפול בגידולים במוח. אופן הפעילות של פרוקרבזין עדיין לא ברור לחלוטין. יש ראיות שהתרופה מעכבת סינתזה של חלבון, של RNA ושל-DNA. ובכך מפריעה להתחלקות התאים הממאירים.סוג זה של תרופות מכונה תרופות ציטוטוקסיות.


תופעות לוואי אפשריות הן זיהומים עקב ירידה במספר תאי הדם הלבנים, שיבושים במערכת הדם והלימפה ואנמיה.תופעות לוואי אפשריות נוספות הן בצקת, חולשה ועייפות, בחילה והקאות, שלשול, ירידה במשקל, כאבי בטן.
תגובה עם תרופות אחרות:

מאוד נדירות. פרוקרבזין היא מעכב MAO חלש ועלולה להגביר השפעה של תרופות המשפיעות במערכת העצבים המרכזית כמו אופיאטים, תרופות טרי-ציקליות נוגדות דיכאון ותרופות המשמשות להרדמה כללית.


תרופות ציטוטוקסיות ככלל יכולות להקטין ספיגה של פניטואין (תרופה לטיפול באפילפסיה) ושל דיג'וקסין ובעת שימוש בו בזמן בתרופות אלה יש לנטר מינון.


מידע

אופן נטילת התרופה:

כמוסות הניטלות פומית. 

תדירות וזמן נטילה:

פרוקרבזין ניתנת כתרופה יחידה או בשילוב עם תרופות ציטוטוקסיות נוספות על פי צרכי החולה.

טווח המינון:

המינון נקבע על ידי הרופא המטפל ומחושב על פי שטח הפנים של גוף החולה. כשהטיפול הוא עם פרוקרבזין בלבד, מתחילים עם מינון נמוך של 50 מ"ג ביום אותו מעלים בהדרגה עד ל-200-300 מ"ג ליום עד לקבלת נסיגה של המחלה. כשזה קורה ממשיכים עם נטילת מינון תחזוק של 50-150 מ"ג ליום.

תחילת השפעה:

משך הזמן עד להשפעה מיטיבה הוא פרטני ושונה מחולה לחולה.


משך השפעה:

שונה מחולה לחולה 

תזונה:


יש מיני מזון שעלולים לעיתים לגרום תגובה בלתי נעימה בעת השימוש בתרופה. העיקריים הם: גבינות צהובות בשלות, שעועית, מזון כבוש או מותסס, נקניקים למיניהם  ומשקאות אלכוהוליים. 


אחסון:

יש לאחסן בטמפרטורה נמוכה מ- C 250.

מנה שנשכחה:

מנה שנשכחה אפשר לקחת תוך 12 שעות לאחר המועד בו היא הייתה אמורה להילקח. אם עברו יותר מ -12 שעות ממועד זה, מדלגים עליה ונוטלים את המנה הבאה בזמן הרגיל.

הפסקת התרופה:

הפסקת הטיפול תעשה בהתאם להחלטת הרופא.

מינון עודף:

במקרה של נטילת מינון יתר יש לפנות מיד לרופא המטפל או לחדר מיון.

אזהרות

הריון:


שימוש בהיריון אינו מומלץ ונתון לשיקול דעתו של הרופא שיבחן את התועלת של נטילת התרופה לעומת הסיכון האפשרי לעובר הנקה: תינוקות וילדים: קשישים: נהיגה: אלכוהול: פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

הטיפול מלווה בבדיקות שגרתיות של כמות כדוריות הדם הלבנות והאדומות ושל טסיות הדם.


ניטור:

דווח לרופא במקרה של

תופעות לוואי

שמות מסחריים

נטולן Natulan