סימדקו

שייך לקבוצת:
מרחיבי סימפונות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סימדקו היא תרופה המכילה שילוב של שני חומרים פעילים – טזאקפטור (Tezacaftor) ואיואקפטור (Ivacaftor) המיועדת לטיפול בציסטיק פיברוזיס, שמקורה מוטציה שאריתית (Residual Function Mutation) מסוג. F508del.

ציסטיק פיברוזיס היא מחלה גנטית קשה הנגרמת ממוטציה הפוגעת בגן המקודד לחלבון CFTR – Cysric Fibrosis Transmembrane conductor Regulator. 


CFTR נמצא בתעלות המצויות במעטפת של תאים בדופן צינורות של מערכות הפרשה חיצונית (הפרשת ריר בריריות מערכת הנשימה, הפרשת זיעה, הפרשות מיצי עיכול ואינסולין מהלבלב, מיצי עיכול במעי וכו') ומעורב בבקרה על מעבר מים אל מחוץ לתאים לחלל הצינור. חולי CF סובלים ממחלות זיהומיות קשות של דרכי הנשימה, סוכרת ובעיות במערכת העיכול. טזאקפטור מקדם התבטאות של CFTR על מעטפת תאי הצינורות ואיואקפטור מעודד פתיחה של  התעלה ומיטיב את תיפקודה. תגובה עם תרופות אחרות:

אין להשתמש בו בזמן בסימדקו ובתרופות אנטיביוטיות מסוימות כמו ריפמפין ותרופות לטיפול בפרכוסים כמו טגרטול, איפנוטין.

שימוש בו בזמן עם סימדקו ותרופות המפריעות לפירוק טבעי של תרכובות בגוף כמו כמה תרופות אנטי פטריתיות, תרופות אנטיביוטיות מסוימות ותרופות אנטי – נגיפיות מסוימות עלול לגרום לעלייה בלתי רצויה של סימדקו בדם.

שימוש בו בזמן עם סימדקו ותרופות שמגבירות פירוק טבעי של תרכובות בגוף כמו פניטואין, טגרטול, רמוטיב ותרופות אנטיביוטיות מסוימות עלול לגרום להורדה של ריכוז סימדקו בגוף אל מתחת לריכוז הטיפולי הרצוי.


מידע

אופן נטילת התרופה:

מארז של התרופה מכיל שני סוגי טבליות לנטילה פומית: טבליות המכילות שילוב של טזאקפטור ואיואקפטור וטבליות המכילות איואקפטור בלבד. את הטבליות יש לבלוע בשלמותן, עם מזון שמכיל שומן כמו ביצים, חמאה, גבינה, חמאת בוטנים וכו'.

תדירות וזמן נטילה:

טבלייה אחת המכילה טזאקפטור ואיואקפטור בבוקר וטבלייה המכילה איואקפטור בלבד בערב, 12 שעות אחרי נטילת טבליית הבוקר. 

טווח המינון:

ילדים מגיל 12 ומעלה- טבלייה משולבת המכילה 100 מ"ג טזאקפטור / 150 מ"ג איואקפטור בבוקר, טבלייה של 150 מ"ג איואקפטור בערב.

תחילת השפעה:

מספר שעות 

משך השפעה:

מספר ימים

תזונה:

אין לצרוך אשכוליות או מיץ אשכוליות . 

אחסון:

20 – 25 מעלות צלזיוס במקום יבש ומוגן מאור.


מנה שנשכחה:

אם חלפו 6 שעות או פחות מהמועד בו נוטלים את הטבלייה המשולבת בבוקר או את טבליית האיואקפטור בערב, יש ליטול את התרופה עם אוכל מכיל שומן בהקדם האפשרי. אם חלפו יותר מ-6 שעות מהמועד בו נוטלים את הטבלייה המשולבת בבוקר או את טבליית האיואקפטור בערב, יש לקחת את הטבלייה הבאה במועדה. אין ליטול יותר מהמינון שנקבע כדי לפצות על מינון שהוחסר. 


הפסקת התרופה:

על פי הנחיית הרופא המטפל 

מינון עודף:

לפנות ולדווח לרופא המטפל

אזהרות

הריון:

אין מידע לגבי השפעת התרופה על העובר. החלטת שימוש בה על פי שיקול דעתו של הרופא המטפל.

הנקה: תינוקות וילדים: קשישים: נהיגה: אלכוהול: פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

 התרופה גורמת לעלייה של רמת אנזימי כבד בדם. בתחילת טיפול יש לבדוק רמת אנזימי כבד כל 3 חודשים ובהמשך ניתן לרווח בין הבדיקות. כמו כן יש לבצע בדיקות עיניים תקופתיות.

ניטור:

דווח לרופא במקרה של

תופעות לוואי

הנפוצות ביותר הן: כאב ראש, בחילה, גודש, סחרחורת,עלייה ברמת אנזימי כבד בדם.

פחות תדיר – היווצרות קטרקט בפרט בילדים ובני נוער.


שמות מסחריים

סימדקו Symdeko