דיזופיראמיד

שייך לקבוצת:
נוגדי הפרעות בקצב הלב , נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class Ia)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דיזופיראמיד משמש לטיפול ולמניעה של הפרעות קצב בלב, במקרים של קצב מואץ ממקור פרוזדורי או חדרי. לתרופה פעולה אנטיכולינרגית קלה, וחלק מתופעות הלוואי הפחות קשות שלה קשורות לפעולה זו. מכיוון שתרופה זו מפחיתה את כוח ההתכווצות של הלב היא עלולה להחמיר אי ספיקת לב קיימת ולהוריד את לחץ הדם. השכיחות של תופעות אלה עשויה להיות גבוהה יותר עם דיזופיראמיד מאשר עם תרופות אחרות הניתנות להפרעות קצב. מאחר שדיזופיראמיד עלול להוריד רמות סוכר בדם יש צורך בניטור, ואנשים הסובלים מסוכרת חייבים להשתמש בתרופה זו בזהירות.

תגובה עם תרופות אחרות: [פניטואין] עלול להפחית את ההשפעה של דיזופיראמיד. [ריפאמפיצין] עלול להפחית את ההשפעה של דיזופיראמיד. [אריתרומיצין, קלאריתרומיצין] מעלים רמות של דיזופיראמיד בדם ועלולים להפריע לקצב הלב. [וראפאמיל]: יש להיהר בשילוב בין השניים. יש לתת דיזופיראמיד רק אחר 48 לפני או 24 אחרי מתן וראפאמיל. [תרופות נוגדות הפרעות קצב כגון כינידין, פרוקאינאמיד, לידוקאין, פרופראנולול, פניטואין] עלולים לחזק את פעולתו על הלב. [חומרים אנטיכולינרגיים אחרים]: עלולה להיות השפעה מצטברת.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 300-800 מ"ג ליום. ילדים: מינון מופחת על פי הגיל והמשקל.תחילת השפעה: תוך שעתיים.משך השפעה: 6-7 שעות.תזונה: רמות נמוכות של אשלגן עלולות לפגום ביעילות התרופה. יש לכלול פירות וירקות במזון.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה להחמיר את המחלה.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: התרופה חודרת לשיליה ואל העובר. היא אינה גורמת למומים, אך נמצא שבחיות מעבדה עלולה לגרום לתמותת עוברים. בבני אדם הבטיחות בהריון לא נקבעה. גורמת להתכווצויות של הרחם בנשים הרות ועלולה לעורר לידה מוקדמת. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל. יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש הראייה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול מגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. ניטור: רצוי לבצע בדיקות תקופתיות של רמות סוכר ורמות מלחים בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אי ספיקת לב (heart failure), לחץ דם נמוך, ברקית (glaucoma), קשיי השתנה, סוכרת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

חלק מתופעות הלוואי האפשריות של תרופה זו נובעות מפעולתה האנטיכולינרגית. אלה כוללות יובש בפה, עצירות וטשטוש הראייה. תופעת הלוואי החמורה ביותר של תרופה זו היא האפשרות של החמרת אי ספיקת לב או לחץ דם נמוך. ניתן להתגבר על חלק מבעיות אלה על ידי התאמת המינון.

שמות מסחריים

ריתמיקל Rythmical יוניפארם