אולפריב

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אולפריב היא תרופה המשמשת לטיפול בחולות סרטן שחלות שנגרם עקב מוטציות מסוימות בגני BRCA. התאים הסרטניים הנושאים את המוטציה הזאת מתחלקים במהירות ועקב כך חלים בהם פגמים רבים יותר ב-DNA  מאשר בתאים תקינים. שלילת יכולת תיקון הפגמים האלה בתאים הסרטניים גורמת למותם.התרופה מתוות לטיפול בחולות בסרטן שחלות שכבר עברו כמה מחזורי טיפול בתרופות כימותרפיות מבוססות פלטינום ומיועדת לדחות הישנות של המחלה.


אישה מחזיקה את הידיים באזור השחלות
תגובה עם תרופות אחרות:

שימוש בו בזמן עם אולפריב ותרופות אחרות לטיפול במחלות סרטן יכול להגביר סיכון של פגיעה בתפקוד מח עצם .


שימוש בו בזמן עם אולפריב תרופות המפריעות לפירוק טבעי של תרכובות בגוף כמו כמה תרופות אנטי פטריתיות, תרופות אנטיביוטיות מסוימות ותרופות אנטי – נגיפיות מסוימות עלול לגרום לעלייה בלתי רצויה של אולפריב בדם.


שימוש בו בזמן עם אולפריב ותרופות שמגבירות פירוק טבעי של תרכובות בגוף כמו פניטואין, טגרטול, רמוטיב ותרופות אנטיביוטיות מסוימות עלול לגרום להורדה של ריכוז אולפריב בגוף אל מתחת לריכוז הטיפולי הרצוי.


מידע

אופן נטילת התרופה:

טבליות לנטילה פומית, כמוסות.
המינון של טבליות וכמוסות אינו זהה.

תדירות וזמן נטילה:


טבליות: פעמיים ביום עם או ללא אוכל. יש לבלוע הטבליות בשלמותן, לא ללעוס, לכתוש או להמיס.
כמוסות: יש ליטול את התרופה על קיבה ריקה (לפחות שעה אחת אחרי הארוחה). לאחר לקיחת התרופה יש להימנע מאכילה במשך שעתיים. 

טווח המינון:

התרופה זמינה בטבליות המכילות 150, 100 מ"ג של אולפריב. המינון המומלץ הוא שתי טבליות של 150 מ"ג פעמיים ביום, הווה אומר 600 מ"ג ליום. הטבליות המכילות 100 מ"ג של החומר הפעיל מיועדות לשימוש כשיש צורך בהקטנת מינון. 


אולפריב משווק גם כקפסולות שמכילות 50 מ"ג של החומר הפעיל. הזמינות הביולוגית של החומר הפעיל שבקפסולות שונה מהזמינות הביולוגית שלו בטבליות. לכן בשום אופן אין להחליף בין מינון שניטל בטבליות במינון זהה כמותית בקפסולות כי ההשפעה הביולוגית היא שונה. יש לציית בקפדנות להנחיות המינון ולפורמולציה שמכתיב הרופא המטפל. 

תחילת השפעה:

מספר שעות

משך השפעה:

כל זמן שנוטלים וכארבעה שבועות אחרי שמפסיקים שימוש בתרופה.


תזונה:

אין לאכול אשכולית או לצרוך מיץ אשכוליות במהלך הטיפול  באולפריב.

אחסון:

את התרופה יש לאחסן בטמפרטורה של 20 – 25 מעלות צלזיוס, בבקבוק המקורי במקום יבש.
כמוסות: איחסון במקרר, 2-8 מעלות צלזיוס. ניתן לשמור את הכמוסות מחוץ למקרר עד 3 חודשים. לאחר פתיחה ראשונה, ניתן להשתמש ל-28 ימים.

מנה שנשכחה:

במקרה שנטילת מנה בזמן הקצוב נשכחה, יש לחכות עד מועד נטילת המנה הבאה. אין ליטול מינון כפול כדי ל"פצות" על המנה שנשכחה. 

הפסקת התרופה:

במקרה שנטילת מנה בזמן הקצוב נשכחה, יש לחכות עד מועד נטילת המנה הבאה. אין ליטול מינון כפול כדי ל"פצות" על המנה שנשכחה. 


מינון עודף:

יש לפנות לרופא המטפל לא הובהרו עדיין תסמינים של מצב כזה. 

אזהרות

הריון:

אין להשתמש בתרופה בעת היריון. לפני התחלת טיפול יש לערוך בדיקת היריון ולהשתמש באמצעי יעיל למניעת היריון במהלך הטיפול וחודש אחרי הפסקתו. 

הנקה: תינוקות וילדים: קשישים: נהיגה: אלכוהול: פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

הרופא שלך יבצע בדיקת דם כל חודש במהלך השנה הראשונה לטיפול, ובמרווחי זמן קבועים לאחר מכן. הרופא יגיד לך אם קיימים שינויים בבדיקות הדם הדורשים טיפול.
משך הטיפול תלוי במצב הקליני של המטופלת ונקבע על ידי הרופא המטפל.  

ניטור:

דווח לרופא במקרה של

תופעות לוואי

מופיעות לעיתים קרובות מאוד: כאב ראש, תחושת סחרחורת, איבוד תאבון, תחושת עייפות או חולשה, בחילה,  הקאה, שינויים בתחושת הטעם, צרבת, קשיי עיכול, שיעול, שלשול- אם השלשול מחמיר יש לעדכן רופא באופן מיידי, קוצר נשימה, תחושת עייפות מאוד גדולה, חיוורון או דופק מהיר- אלו יכולים להיות סימנים של  ספירה נמוכה של  תאי דם אדומים (אנמיה)- יש לפנות לרופא באופן מיידי.
תופעות לואי נוספות:
פריחה או פריחה מגרדת על עור אדמומי ונפוח (דרמטיטיס), כאב בפה, כאב באזור הבטן מתחת לצלעות (כאב בבטן העליונה), ירידה במספר הטסיות בדם (תרומבוציטופניה), ספירה נמוכה של תאי דם לבנים (לויקופניה, נוטרופניה או לימפופניה), עלייה ברמות קריאטינין בדם, תגובות אלרגיות.

שמות מסחריים

לינפרזה Lynparza אסטרה זנקה