רומיפלוסטים

שייך לקבוצת:
גורמים המעודדים ייצור דם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

רומיפלוסטים הוא חלבון שפועל כאנלוג של תרומבופויטין, (חלבון שמיוצר בכבד ובכליות, שהוא הורמון המווסת יצירה של טסיות דם במח העצם), שנקשר ומפעיל את הקולטן לתרומבופויטין. רומיפלוסטים משמש לטיפול בתרומבוציטופניה פורפורה אידיופתית כרונית Idiopathic Thrombocytopania Purpura (ITP), מחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון הורסת את טסיות הדם בגוף. טסיות הדם נוצרות במח העצם וחיוניות להליך קרישת דם תקין. משתמשים ברומיפלוסטים לטיפול ב-ITP שלא מגיבה לטיפול המקובל בסטרואידים, אימונוגלובולינים או כריתת טחול. התרופה פועלת להגברת ייצור טסיות  במח העצם.תגובה עם תרופות אחרות:

טיפול בו בזמן עם רומיפלוסטים ובתרופות למניעת היווצרות קרישי דם, (נוגדי קרישה כמו קומדין, מעכבי תפקוד טסיות דם כמו אספירין), מעלה את הסיכון לדימום.
כשחולי ITP המטופלים ברומיפלוסטים מטופלים גם בסטרואידים, דנזול (דנול) ו/או אזאתיופרין (אימוראן) , יש להוריד את מינון התרופות או לעיתים אף להפסיק את הטיפול בהן.

מידע

אופן נטילת התרופה:

זריקה תת-עורית

תדירות וזמן נטילה:

פעם בשבוע.

טווח המינון:

מינון התחלתי הוא 1 מיקרוגרם/ק"ג משקל גוף ומינון מרבי - 10 מיקרוגרם/ק"ג משקל גוף. את המינון המתאים מנטרים על פי בדיקה  שמכמתת מדי שבוע את מספר טסיות הדם.

תחילת השפעה:

מספר שעות

משך השפעה:

מספר ימים

תזונה:

עקרונית אין הגבלה.

אחסון:

יש לאחסן במקרר בטמפרטורה של 2-8 מעלות צלזיוס, בתוך קופסה המקורית  כדי להגן מאור. אין להקפיא.

מנה שנשכחה:

אם מחסירים הזרקת מנה יש ליידע את הרופא המטפל שאמור להנחות מתי יש להזריק את המנה הבאה.

הפסקת התרופה:

הפסקת שימוש ברומיפלוסטים היא רק על פי הנחיית הרופא המטפל. הפסקה של שימוש בתרופה תגרור ירידה בכמות טסיות הדם ומצריכה מעקב אחרי מצב הטסיות.

מינון עודף:

במידה והוזרקה כמות גבוהה מהנדרש, קרוב לוודאי שלא יופיעו תסמינים פיזיים אבל כמות טסיות הדם עלולה להגיע לרמות גבוהות  שמגבירות סיכון להיווצרות קרישי דם. במקרה של חשד למינון יתר יש ליידע את הרופא ולעקוב ואם מופיעים תסמינים  המצביעים על כך, יש לטפל מיד.

אזהרות

הריון:

אין להשתמש ברומיפלוסטים בהיריון

הנקה: תינוקות וילדים: קשישים: נהיגה: אלכוהול: פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

התרופה מיועדת לטיפול במצב כרוני. אם מנוטרת היטב, היא יעילה ונסבלת היטב על ידי המטופלים.

ניטור:

דווח לרופא במקרה של הריון, הפרעות בקרישת הדם, עישון, הגבלה בניידות (חולים מרותקים למשכב), נטילת טיפול הורמונלי חלופי, הפרעות במח העצם

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות: כאב ראש, תגובה אלרגית, הפרעות שינה, סחרחורת, נימול, שטפי דם תת-עוריים, תגובה באתר ההזרקה, עודף טסיות דם.
תופעות פחות שכיחות:  דימומים , הפרעה בתפקוד מח עצם, עליית קצב לב, בעיות עיניים (כמו גרד, הפרעת ראייה, דמיעה) הפרעות במערכת העיכול (כמו בחילה, עצירות, צרבת, חוסר תיאבון), הפרעות בזרימת דם בגלל היווצרות קריש או סיבות אחרות. 
נדירות:  הפסקת תפקוד מח עצם (אנמיה אפלסטית), עלייה לא תקינה בכמות תאי דם לבנים, עודף של טסיות דם, חלבון בשתן.


שמות מסחריים

אנפלייט Nplate אמג'ן