אמיסיזומאב

שייך לקבוצת:
נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אמיסיזומאב היא נוגדן חד-שבטי דו - ייחודי שמגשר בין שני גורמי קרישה, פקטור IX  ופקטור X ועל ידי כך משקם את תפקוד גורם הקרישה פקטור VIII הנחוץ  לפעילות קרישה תקינה. התרופה משמשת למניעה ו/או הפחתה של דימומים בחולי המופיליה A, מחלה גנטית בה בגלל חסר גנטי בגורם הקרישה פקטור VIII עלולים להתרחש דימומים מסכני חיים אפילו מפציעות קלות וגם דימומים פנימיים, למשל תוך מפרקים.תגובה עם תרופות אחרות:

שימוש בו בזמן עם אמיסיזומאב  ותרופות אחרות למניעת דימום בחולי המופיליה A כמו גורמי קרישה חסרים ובעיקר קומפלקס פרותרומבין מופעל (- (activated prothrombin complex concentrate - aPCC מגבירה סיכון להיווצרות קרישי דם זעירים בכלי דם  (thrombic microangiopathy) .


מידע

אופן נטילת התרופה:

זריקה תת-עורית.

תדירות וזמן נטילה:

זריקה תת- עורית של מינון העמסה פעם בשבוע במשך 4 שבועות ואחר כך מינון תחזוקה כל שבוע, שבועיים או שלושה לפי הנחיית הרופא המטפל. יש להפסיק שימוש בתרופות אחרות המשמשות למניעת דימום החולי המופיליה A יום לפני התחלת השימש באמיסיזומאב.

טווח המינון:

המינון תלוי במשקל המטופלים ובהתאם להחלטת הרופא המטפל:

שבועות 1-4: מנת העמסה. 3 מ"ג/ק"ג משקל גוף בהזרקה אחת לשבוע.

שבוע חמישי ואילך: מנת החזקה. 1.5 מ"ג/ק"ג משקל גוף בהזרקה אחת לשבוע, או 3 מ"ג/ק"ג משקל גוף בהזרקה כל שבועיים, או 6 מ"ג/ק"ג משקל גוף בהזרקה כל ארבעה שבועות.


תחילת השפעה:

מספר שעות

משך השפעה:

מספר שבועות

תזונה:

אין הגבלות.

אחסון:

בטמפרטורה של 2-8 מעלות צלסיוס, באריזה המקורית כדי להגן מאור. 

אין להקפיא.

אין לטלטל.

לפני הזרקה, ניתן לאחסן אמפולות של התרופה בטמפרטורת החדר עד 7 ימים בטמפרטורה של עד 30 מעלות צלסיוס. אחרי פתיחת אמפולה יש להשתמש בתרופה מיד ואם לא משתמשים בה יש להשליכה. 


מנה שנשכחה:

יש להזריק מיד כשנזכרים ואז להמשיך לפי לוח הזמנים הרגיל. אין להזריק מינון כדי "לפצות" על המנה שהוחסרה.

הפסקת התרופה:

התרופה ניטלת באופן כרוני למניעת סיכון דימום והפסקת טיפול היא רק על פי הנחיית הרופא המטפל. 

מינון עודף:

במקרה של מינון יתר יש לפנות מיד לרופא או חדר מיון- סיכון בהיווצרות קרישי דם.

אזהרות

הריון:

יש להשתמש באמצעי מניעה יעיל במהלך הטיפול ו- 6 חודשים לאחר הפסקתו.

אם את בהריון רופא ישקול את התועלת כנגד הסיכון.


הנקה: אין מידע לגבי מעבר התרופה לחלב אם ולכן אין להשתמש באמיסיזומאב בעת הנקה.תינוקות וילדים: ניתן להשתמש בתרופה בילדים ובתינוקות מעל גיל 6 חודשים.קשישים: נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

עלול לשנות מדדי קרישה בבדיקות דם ולכן יש לעדכן את הצוות המטפל בשימוש בתרופה.

התרופה מיועדת לשימוש כרוני.

ניטור:

דווח לרופא במקרה של

תופעות לוואי


תופעות הלוואי השכיחות בעת טיפול באמיסיזומאב הן אודם רגישות וכאב באתר ההזרקה, כאב ראש, כאבי מפרקים, כאבי שרירים, חום ושלשול.

השימוש בתרופה עלול לגרום להרס תאי דם אדומים (thrombic microangiopathy) בכליות במוח ובאיברים אחרים ולהפריע לתפקודם התקין. התסמינים לכך הם בין היתר נפיחות בגפיים עליונות או תחתונות, צהבת, כאבי בטן, בחילה והקאות, ירידה בהפרשת שתן, בלבול וחולשה. בנוסף- היווצרות קרישי דם.דווח לרופא במקרה של

היריון

שימוש בתרופות כלשהן.

נפיחות בגפיים עליונות או תחתונות

צהבת

כאבי בטן

בחילה והקאות

ירידה בהפרשת שתן

בלבול

חולשה

שמות מסחריים

המליברה Hemlibra רוש ישראל