דילטיאזם

שייך לקבוצת:
בולמי סידן
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דילטיאזם שייך לקבוצת התרופות הידועות בשם בולמי סידן. תרופות אלה מתערבות בהולכת אותות בשרירי הלב וכלי הדם. דילטיאזם משמש לטיפול בחולים עם לחץ דם גבוה ובחולים עם תעוקת חזה יציבה. בשימוש סדיר התרופה מפחיתה את תדירות התקפי התעוקה, אך פעולתה אינה מהירה דייה על מנת להקל על הכאב של התקף תעוקתי חד. תופעות לוואי אפשריות כוללות האטת קצב הלב, כאב ראש, התנפחות הקרסוליים ועייפות. בניגוד לבולמי סידן אחרים, דילטיאזם אינו מוריד את לחץ הדם באופן משמעותי.

תגובה עם תרופות אחרות: חוסמי בטא - עלולים להגביר הסיכון לאי ספיקת לב,

ליתיום - דילטיאזם עלול לגרום להורדת רמות ליתיום בדם. 

תרופות אנטי-אריתמיות--להסדרת קצב לב, וכל תרופה לטיפול ביתר לחץ דם, סטרואידים,סטטינים (לטיפול בכולסטרול), אנטי דיכאוניים (מסוג טריציקליים), תרופות לנדודי שינה וטיפול בחרדה- יש להתייעץ עם הרופא.

פניטואין- דילטיאזם עלול להעלות רמת פניטואין

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות, טבליות וכמוסות לשחרור מושהה.תדירות וזמן נטילה: טבליות: 3 פעמים ביום. טבליות וכמוסות לשחרור מושהה: פעם ביום.טווח המינון: מבוגרים: 90-360 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 2-3 שעות.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: יש ליטול הטבליות על קיבה ריקה, שעה לפני הארוחה או שעתיים אחריה.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. מינון יתר עלול לגרום סחרחורת, הרגשה רעה, הרגשת עילפון, דפיקות לב איטיות, אבדן הכרה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון:

אין להשתמש. בתרופה גם בנשים שעשויות להרות.

הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת.אלכוהול: לעולם אין לשתות אלכוהול כאשר נוטלים גליצריל טריניטראט. אלכוהול עלול להגביר את הסחרחורת שנגרמת בגלל הורדת לחץ הדם.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. ניטור: ייתכן שיהיה צורך בבדיקות תקופתיות של תיפקודי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אי ספיקת לב (heart failure), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

דילטיאזם עלול לגרום למיגוון של תסמינים קלים המשותפים לכל בולמי הסידן. אלה כוללים כאב ראש ובחילה. ההשפעה החמורה ביותר היא האפשרות של האטת קצב הלב, העלולה לגרום עייפות או סחרחורת. לעתים ניתן להתגבר על השפעות אלה על ידי התאמת המינון. 
ובנוסף: תגובה אלרגית ותופעות עוריות העלולות להשפיע על הגוף כולו. יכולות לכלול פריחה, כתמים אדומים, שלפוחיות, קשקשת, אודם בעור, גרד. כמו כן שלשולים, הקאות, הרגשת עלפון, יובש בפה, ירידה בטסיות הדם, בעיות חניכיים כגון דימום, הזעת יתר, לחץ דם נמוך, דפיקות לב איטיות, מהירות או לא סדירות.

שמות מסחריים

אדיזם CD Adizem CD רפא דילטאם 120SR Dilatam 120SR טבע דילטיאזם טבע Diltiazem Teva טבע