דימנהידרינאט

שייך לקבוצת:
נוגדי הקאה, נוגדי סחרחורת
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דימנהידרינאט היא תרופה המשמשת לטיפול בבחילה ובהקאה, מחלת ים וסחרחורת. מנגנון פעולתה המדוייק אינו יודע, אך נראה שהיא משפיעה על המבוך באוזן הפנימית. כמו כן משתמשים בתרופה זו להקלה על הבחילה וההקאה הנגרמות מטיפול בהקרנות. למניעת מחלת ים מומלץ לקחת את התרופה לפחות 30 דקות לפני הנסיעה. תופעות הלוואי העיקריות של תרופה זו נובעות מהשפעתה האנטיכולינרגית, וכוללות טשטוש, יובש בפה, טשטוש ראייה והפרעה במתן שתן.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כל התרופות מסוג זה מגבירות את ההשפעה של דימנהידרינאט על מערכת העצבים. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: תרופות אלה יחד עם דימנהידרינאט עלולות לגרום לתגובה מסוכנת. [חומרים אנטיכולינרגיים]: ייתכן חיזוק פעולתם. [תרופות להורדת לחץ דם]: תופעות לוואי כגון סחרחורת או יובש בפה עלולות להתגבר. [אמינוגליקוזידים כגון טובראמיצין, אמיקאצין]: תיתכן הסוואה של הפגיעה בשמיעה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום. מחלת ים: לפחות 30 דקות לפני הנסיעה.טווח המינון: מבוגרים: עד 400 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תוך 30 דקות.משך השפעה: 2-4 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: כאשר התרופה ניתנת למניעת מחלת ים ניתן להפסיק את נטילתה כאשר אין בה צורך יותר. במקרים אחרים רצוי להיוועץ ברופא.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. ידרושה פעולת חירום במקרה של קושי בנשימה, איבוד הכרה או פרכוסים.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: תיתכן עלייה בשיעור תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי במערכת העצבים המרכזית.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיותניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, פרכוסים, מחלת כבד, מחלת כליה, ברקית (glaucoma), הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), יתר לחץ דם, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

טשטוש ונמנום, כאב ראש וכאב בטן הן תופעות הלוואי השכיחות. ניתן להפחית את כאבי הבטן על ידי נטילת התרופה עם האוכל. תופעות אנטיכולינרגיות כוללות יובש בפה, טשטוש ראייה והפרעה במתן שתן.

שמות מסחריים

טרבמין Travamin רקח