אופטלגין (דיפירון, וי-דלגין)

שייך לקבוצת:
כאב, משככי
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אופטלגין (דיפירון, וי-דלגין), אחת התרופות הנפוצות לשימוש, מיועד לשיכוך כאבים בינוניים עד חזקים, כמו כאבי ראש, כאבי מחזור וכאב שיניים ולהורדת חום במקרים בהם תרופות ואמצעים אחרים להורדת חום לא הועילו.

אופטלגין (דיפירון, וי-דלגין) משתייך למשפחת הפיראזולינים, שדומה לתרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידליות (NSAID's).


חשוב לשים לב:
בארה"ב ובאנגליה ממליצים שלא להשתמש באופטלגין (דיפירון, וי-דלגין) אלא במצבים מיוחדים, עקב הסיכון לדיכוי מוח העצם (אגרנולוציטוזיס) שתרופה זו עלולה לגרום במקרים נדירים מאד. למרות זאת, השימוש באופטלגין (דיפירון, וי-דלגין) בישראל נפוץ מאד בזכות יעילותו הרבה ומיעוט תופעות הלוואי בהשוואה לתרופות אחרות לאותה המטרה.

מאחר שניפוק אופטלגין (דיפירון, וי-דלגין) לא מצריך מרשם רופא, יש להקפיד על נטילה נכונה שלו ולפנות לרופא במקרים הבאים:
חום שנמשך יותר מ-3 ימים.
כאבים שנמשכים יותר מ-7 ימים.
שימוש תכוף באופטלגין (דיפירון, וי-דלגין) ללא התייעצות עם רופא.

אישה סובלת מכאבי גביש לדווח לרופא לפני השימוש באופטלגין (דיפירון, וי-דלגין) או ליטול אותו תחת השגחה רפואית במצבים הבאים (עקב עלייה בסיכון להלם אנפילקטי - תגובה אלרגית חריפה המסכנת חיים)

נטייה לרגישות יתר למשככי כאב, תרופות נוגדות דלקת או תרופות אחרות.

נטייה לאלרגיות לגורמים סביבתיים, מזון או רגישות עקב מגע.

אלרגיה שגורמת לסימפטומים של אסתמה או פריחה בעור (אורטיקריה).


במקרים הבאים אין להשתמש באופטלגין (דיפירון, וי-דלגין):

רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה.

הריון או הנקה.
חוסר באנזים G6PD (רגישות לפול).

כאבים קלים, שיכולים להיות מטופלים על ידי תרופות בטוחות יותר.

ליקויים במערכת הדם.

פורפיריה כבדית חריפה.

דיכוי מח העצם (עקב טיפולים תרופתיים שונים, הקרנות וכדומה).

אם מופיעים חום, כתמים בעור, צמרמורת או כאבי גרון, קשיי בליעה, חולשה וכיבים בפה - סימפטומים שאופייניים לפגיעה חריפה (אך נדירה מאד) בכדוריות הדם הלבנות - יש להפסיק לקחת אופטלגין מייד ולפנות לחדר מיון או לרופא.

תגובה עם תרופות אחרות: שילוב אופטלגיןן (דיפירון, וי-דלגין) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:


נוגדי קרישה או תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות: הנטייה לדימום עלולה להתגבר.

כלורפרומאזין: סיכון מוגבר לירידה חדה בחום הגוף.

ציקלוספורין: תיתכן ירידה ברמות התרופה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות, סירופ, טיפות. אין ללעוס אופטלגין, אך מותר לכתוש או לחצות את הטבליות/קפליות.  

יש לקחת אופטלגין (דיפירוןן, וי-דלגין) עם כוס מים.

תדירות וזמן נטילה:  עד 4 פעמים ביום, כל 6-8 שעות. טווח המינון: מבוגרים ומתבגרים עד גיל 15 שנים (משקל גוף מעל 53 ק"ג): 1-2 טבליות/קפליות עד ארבע פעמים ביום או 25-50 טיפות עד שלוש פעמים ביום. לא יותר מ-8 טבליות (4 גרם) ביום.


ילדים: 8-16 מ"ג לק"ג משקל גוף במנה יחידה, עד שלוש פעמים פעמים ביום.

תינוקות (מגיל 3 חודשים): בהתאם להוראת רופא או טבלת מינונים לפי משקל וגיל, שמתפרסמת על גבי האריזה.

תחילת השפעה: תוך חצי שעה עד שעתיים.משך השפעה: 4-8 שעות.תזונה: אין הגבלות. אפשר לקחת אופטלגין (דיפירון, וי-דלגין) עם או ללא אוכל. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר (מתחת ל-25 מעלות) ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים מנה שנשכחה: יש לקחת כאשר מרגישים צורך בתרופה בלי לעבור על המינון המומלץ. אין לקחת מנה כפולה של אופטלגין (דיפירון, וי-דלגין). הפסקת התרופה: ניתן להפסיק נטילת אופטלגין (דיפירון, וי-דלגין) בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של אופטלגין (דיפירון, וי-דלגין) אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש לפנות מיד לטיפול רפואי.

אזהרות

הריון: אין להשתמש באופטלגין (דיפירון, וי-דלגין) בהריון מבלי להיוועץ ברופא. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יתכן דיכוי ייצור תאי הדם. ניטור: בשימוש ממושך באופטלגין דרוש ניטור תקופתי של תמונת הדם. ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, נטילת תרופות אחרות, אסתמה, תפקוד כליתי לקוי, בעיות בקרישת הדם, אנמיה, נטייה לתגובות אלרגיות, ירידה בכדוריות דם לבנות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות של אופטלגין (דיפירון, וי-דלגין): תגובה אלרגית חריפה (הלם אנפילקטי), ירידה בכדוריות הדם הלבנות ובטסיות הדם או דיכוי מח העצם (אגרנולוציטוזיס). תופעות אלה נדירות מאד מחד, אך עלולות לסכן חיים מאידך. הן עלולות להופיע בתוך שעה מרגע הנטילה, שעות רבות מאוחר יותר, אפילו אם לא היו כל תופעות לוואי בנטילות קודמות של אופטלגין (דיפירון, וי-דלגין).

שמות מסחריים

אופטלגין Optalgin טבע וי-דלגין V-Dalgin ויטמד