דיפירידאמול
שייך לקבוצת:
תרופות נוגדות הידבקות טסיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דיפירידאמול נכנס לשימוש בשנות ה-70 כתרופה הנוגדת את היצמדות הטסיות, ואשר תאורטית מונעת היווצרות קרישי דם בעורקים הכליליים והתפתחות אוטם אצל אנשים הסובלים מתעוקת חזה. עוד נהגו לתת תרופה זו כדי "לדלל" את הדם אצל אנשים שעברו אוטם בשריר הלב או ניתוח עורק כלילי. שימוש אחר בה היה הפחתת התדירות של אירועים מוחיים חולפים. היעילות של דיפירידאמול במצבים אלה לא הוכחה, וכיום משתמשים יותר באספירין ופחות בדיפירידאמול. היום משמש דיפירידאמול באבחון תעוקת לב במיפוי לב עם תליום (במתן ורידי חד פעמי). קיימת תרופה מסחרית הנקראת אגרנוקס, המשלבת אספירין עם דיפירידאמול כטבליות בשחרור מושהה. התרופה מהווה טיפול נוגד קרישה להפחתת הסיכוי לאירוע מוחי חוזר, בחולים אשר חוו אירוע מוחי ראשון הנמצאים תחת טיפול באספירין. כאשר מחקרים הראו כי שילוב זה יעיל יותר ממתן של אספרין לבדו.

תגובה עם תרופות אחרות: [כללי]: כל התרופות המשפיעות על קרישת הדם, כולל נוגדי קרישה, ותרופות אחרות אשר משפיעות על טסיות הדם (סטרפטוקינאז, אספירין, אינדומתאצין) אם ניתנות יחד עם דיפירידאמול, עלולות להגביר את ההשפעה "מדללת" הדם. [נוגדי קרישה]: דיפירידאמול עלול להגביר את השפעותיהם של נוגדי קרישה, וכך להגביר את הסיכון של דימום לא תקין. יש להפחית את המינון של נוגד הקרישה בהתאם. [נוגדי חומצה] עלולים להפחית את יעילותו של דיפירידאמול. [אספירין]: ריכוזו בדם עולה כאשר הוא ניתן יחד עם דיפירידאמול. תיתכן הגברת פעולתו על טסיות הדם. [אינדומתאצין]: השילוב בין השניים עלול לגרום להפרעה במאזן המלחים והנוזלים בגוף. יש לעקוב אחר תיפקוד הכליות, במיוחד בחולים הסובלים מבעיות שונות בלב ובכלי הדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, כמוסות, זריקות.תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום, שעה לפני האוכל.טווח המינון: 225-450 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 30-60 דקות. עשויים לחלוף 2-3 שבועות עד שההשפעה הרפואית תורגש במלואה.משך השפעה: עד 8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה לגרום לקרישת דם לא תקינה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום סחרחורות או הקאה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: נראה כי התרופה בטוחה בהריון (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, בגלל האפשרות של סחרחורת ועילפון.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין בעיות ידועותניטור: יש ליידע את הרופא על שימוש בדיפירידאמול לפני ניתוח.

דווח לרופא במקרה של לחץ דם נמוך, מיגרנה, הפרעות בקרישת הדם, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי הן נדירות. תסמינים אפשריים כוללים סחרחורת, כאב ראש, עילפון, בחילה ופריחה. במקרים נדירים התרופה עלולה להחמיר תעוקה.

שמות מסחריים

קרדוקסין פורטה Cardoxin forte רפא