דיקלופנאק

שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דיקלופנאק הינה תרופה נוגדת דלקת שאינה סטרואידית המשמשת כנוגד כאב ודלקת.
כמו כן, התרופה ניתנת לטיפול אקוטי או כרוני במחלות מפרקים דלקתיות.
התרופה משמשת לטיפול בתסמינים הנובעים מדלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת פרקים ניוונית (ראומאטיזם) וכאבי גב.
למרות שהתרופה אינה מרפאת את המחלה הבסיסית, היא עוזרת בשיפור התסמינים והחזרת האיבר לתפקוד. בדרך כלל יש לשלב פיזיותראפיה עם הטיפול התרופתי.
לעיתים התרופה ניתנת גם לטיפול ב- gout.
תמיסה אופטלמית - דיקלופנאק בתמיסה אופטלמית ניתן לאחר ניתוח להסרת קטרט ולטיפול וכאבים ואי נוחות בעין לאחר פרוצדורת לייזר.
בשימוש עצמי, חיצוני, מיועדת לטיפול מקומי בכאב, דלקת ונפיחות הגידים, הרצועות, השרירים והמפרקים, למשל כתוצאה מנקעים, מתיחות חבורות ו/או כאב גב. כגון בשל פגיעות ספורט. או בשל  דלקות ראומטיות מקומיות של רקמה רכה. למשל דלקת הגידים.


גבר עם כאב גב



תגובה עם תרופות אחרות:

הערה כללית: דיקלופנאק מגיב עם טווח רחב של תרופות, ותגובה זו מגבירה את הסיכון של דימום ו/או כיבים במערכת העיכול. תרופות אלה כוללות נוגדי-קרישה מסוג קומארינים הנלקחים דרך הפה, קורטיקוסטרואידים, תרופות נוגדות-דלקת לא-סטרואידיות אחרות ואספירין. ליתיום: דיקלופנאק עלול להעלות רמות ליתיום בדם. דיגוקסין, מתוטרקסאט, ציקלוספורין: ריכוזיהם בדם עלול לעלות כאשר נותנים אותם יחד עם דיקלופנאק. תרופות לטיפול בסוכרת: קיים חשש שדיקלופנאק עלול לשנות את תגובת החולה לאינסולין או לתרופות אחרות לטיפול בסוכרת הנלקחות דרך הפה. משתנים מסוג פורוסמיד ותיאזידים: דיקלופנאק עלול לעכב את פעילותם של משתנים. מתן משולב עם תרופות משתנות האוצרות אשלגן עלול לעורר עלייה ברמות אשלגן בגוף.
אין להשתמש בדיקלופנאק בשימוש חיצוני במקרה בו נלקחות טבליות דיקלופנאק או טבליות אחרות של נוגדי כאב/דלקת שאינם סטרואידים (NSAID), כמו אספירין או איבופרופן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות וכמוסות לשחרור מושהה, פתילות, זריקות, ג'ל, טיפות עיניים, פלסטר.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום, רצוי עם האוכל. כמוסה לשחרור מושהה יש לקחת פעם ביום.טווח המינון: מבוגרים: 75-150 מ"ג ליום, במנה אחת או מחולק על פני היממה ל 2-3 מנות.
ילדים: 1-3 מ"ג לק"ג ליום ב- 2-4 מנות ליום.

ג'ל - ניתן להשתמש כ- 3-4 פעמים ביום. אין להשתמש על עור פצוע או עם פריחה/גירוי.
טיפות עיניים - המינון המומלץ לאחר ניתוח קטרט – טיפה אחת ארבע פעמים ביום למשך שבועיים.
תחילת השפעה: טבליות ופתילות: 1-4 שעות. זריקה: 30-60 דקות.משך השפעה: טבליות וזריקות: 6-8 שעות; כמוסה לשחרור מושהה: 24 שעות.תזונה: רצוי לקחת את התרופה עם האוכל כדי להפחית את הגירוי בקיבה.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: ניתן לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה. בדלקת פרקים שיגרונית יש להיוועץ ברופא לפני הפסקת הטיפול כיוון שהתסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: גורם סיכון B. אם נלקח בטרימסטר השלישי מוגדר כקטגוריית סיכון D.
התרופה עוברת את השליה. מומלץ להימנע משימוש בה בזמן ההיריון, במיוחד בשליש הראשון והאחרון סמוך ללידה, כיוון שהיא עלולה לעכב את תהליך הלידה. בנוסף, היא עלולה להשפיע לשלילה על מערכת הלב וכלי הדם של העובר.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. לא מומלץ להשתמש בה בעת ההנקה.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל. יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש או סחרחורת.אלכוהול: אלכוהול עלול להגביר את ההשפעה המגרה של דיקלופנאק על מערכת העיכול.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בדרך כלל לא נוטלים תרופה זו לתקופות ממושכות. מכל מקום, שימוש ממושך עלול להגביר את הסכנה לדימום ממערכת העיכול.ניטור: דיקלופנאק עלול להגביר דימום. יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של פורפיריה, יתר לחץ דם, מחלת לב, כיב עיכולי, מחלת כבד, מחלת כליה, רגישות לאספירין, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות של דיקלופנאק כוללות גירוי במערכת העיכול, החמרה של תסמיני כיב עיכולי והחמרת סכנת הדימום ממערכת העיכול.
לעיתים נדירות נצפתה רעילות בכבד ובכליות בחולים שנטלו תרופה זו.
בשימוש חיצוני ייתכנו פריחה, גרד, אדמומיות או כאב חד של העור. במקרים נדירים תיתכן רגישות גבוהה יותר של העור לשמש.

שמות מסחריים

אביטרן Abitren אביק בטארן 100 SR Betaren 100 SR דקסל קטפלאם Cataflam נוברטיס דיקלופנאק סודיום ג'ל Diclofenac Sodium 1% Gel ויטמד דיקלופלסט Dicloplast כצט דיקלורן ג'ל Dicloren Gel תרימה וולטרן Voltaren נוברטיס וולטרן אקטי-גו Voltaren Acti-Go נוטרישן קונסיומר וולטרן אמולג'ל Voltaren Emulgel נוטרישן קונסיומר וולטרן אמולג'ל פורטה Voltaren Emulgel Forte נוטרישן קונסיומר וולטרן אופטה טיפות עיניים Voltaren Ophtha לפידות וולטרן SR Voltaren SR נוברטיס פיזיקאר ג'ל Physicare Gel ויטמד N כאב N-Ke'ev 3 או. אל. סוויס רליף ספרי ג'ל Swiss Relief Spray Gel מדיליין דיקלופטיל Dicloftil ביו-אבניר דמופנק Demofenac לפידות סאנאקטיק Sunactic פריגו סוויס רליף דואל רליס Swiss Relief Dual Release מדיליין