דיתראנול
שייך לקבוצת:
תרופות לטיפול בספחת (פסוריאזיס)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דיתראנול הינו אחד החומרים היעילים לטיפול מקומי בספחת (פסוריאזיס) מדרגה בינונית עד קשה. החומר נמצא בקרם או במשחה אשר מריחתם מפסיקה צמיחה עודפת של עור ומחזירה את הצמיחה לתיקנה. לעתים מלווה טיפול זה בטיפולים תקופתיים עם קרניים אולטרא סגולות, כדי להגביר את יעילותו. אם הספחת קשה במיוחד, ניתן להמליץ על טיפול במרפאה מיוחדת. עם זאת, רוב החולים יכולים להשתמש בתרופה בביתם, ולהשאיר אותה על העור למשך הלילה, או לתקופות עד 30 דקות בכל יום, לפני ששוטפים אותה. מכיוון שהתרופה מכתימה, יש להגן על הבגדים ועל המצעים. דיתראנול גורם לעיתים קרובות גירוי או אודם בעור תקין שמסביב לאזורים המטופלים, במיוחד כאשר משתמשים בו בריכוזים גבוהים. להפחתת השפעה זו רצוי למרוח שכבה של ואזלין על העור התקין. בזמן המריחה יש לחבוש כפפות פלסטיק. לעולם אין לטפל עם תרופה זו באזורי דלקת המפרישים נוזלים או המכוסים בבועות. אין למרוח את התרופה על הפנים, על אברי המין או על קפלי עור כגון אלה שבצוואר או במפשעה. דיתראנול הוא חומר מגרה ביותר ואין למרוח אותו ליד העיניים. יש לשטוף את הידיים לאחר המריחה.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: כל תרופה המגבירה את רגישות העור לאור עלולה להגביר את הסיכון של אודם או גירוי עם דיתראנול. תרופות אלה כוללות עיטרן הפחם או נגזרותיו, ולעיתים נדירות משתנים תיאזידיים, גריזופולבין, חומצה נאלידיקסית, נוגדי פסיכוזה מסוג פנותיאזין, סולופונאמידים וטטראציקלינים.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם.תדירות וזמן נטילה: מתחילים במריחה בריכוז נמוך, ואם לא מתפתח עקצוץ או אודם ניתן לעלות עד לריכוז מירבי של 1% , בהתאם לתגובה ולאופי הנגע. זמן המריחה: בדרך כלל חצי שעה, ולאחר מכן שטיפת העור משאריות הקרם.טווח המינון: מבוגרים: למרוח שכבה דקה על האזור הנגוע לפי ההוראות. ניתן להגביר את ריכוז הקרם או המשחה לפי הצורך בהמשך הטיפול.תחילת השפעה: 2-3 ימים. עשויים לחלוף שבועות אחדים עד שההשפעה המועילה של התרופה תורגש במלואה.משך השפעה: עד 72 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש למרוח מייד כשנזכרים. בטיפול לילי, אם לא נזכרת עד הבוקר, דלג על הטיפול שנשכח והמשך כרגיל. בטיפול יומי קצר, אם מועד המריחה הבאה חל תוך 4 שעות, מרח את התרופה עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: כדי להשיג השפעה מירבית של התרופה יש להשלים את הטיפול במלואו.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. אם משאירים את הקרם על העור מעבר לזמן המומלץ, עלולים להופיע גירוי ואודם. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא (D)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין בעיות מיוחדות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

גירוי או אודם בעור שמסביב לאזורים המטופלים הן תופעות שכיחות, וניתן להתגבר עליהן על ידי הפחתת כמות או תדירות המריחות, ועל ידי הגנת העור מסביב.

שמות מסחריים

דיטרוקרם Dithrocream תרופארם