דקסמטזון
שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דקסמטזון הוא נגזרת של קורטיזון (הורמון קורטיקו-סטרואידי) בעל פעילות ממושכת. דקסמטזון משמש לטיפול במיגוון מחלות עור ורקמות רכות שנגרמות בגלל אלרגיה או דלקת. השימושים העיקריים של דקסמטזון כוללים:
הזרקה לתוך המפרקים כדי להקל על כאב וקשיון של המפרק. הזרקה לתוך וריד כפעולת חירום במצב של הלם אלרגי, בצקת במוח ואסתמה. טיפות לטיפול מקומי בבעיות עיניים ואוזניים. 

נדיר להיתקל בתופעות לוואי קשות כשנותנים דקסמטזון במינונים נמוכים לתקופות קצרות. אולם כמו עם קורטיקוסטרואידים אחרים, טיפול ממושך בדקסמטזון במינונים גבוהים עלול לגרום לתופעות לוואי קשות ולדיכוי של מערכת החיסון. מומלץ להימנע מטיפול בדקסמטזון במקרה של חולי שחפת ואבעבועות רוח ומקבלת חיסונים המכילים נגיפים חיים. לאנשים הנוטלים תרופה זו תקופה ממושכת מומלץ לשאת כרטיס טיפול.
קראו עוד:  קורטיזון: מתי הוא מועיל, מתי הוא מזיק 

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נגד סוכרת]: דקסאמתאזון מחליש את פעולתן של תרופות אלה, ייתכן שיהיה צורך בהתאמת המינון כדי למנוע רמות גבוהות מדי של סוכר בדם. [בארביטוראטים, פניטואין וריפאמפיצין]: תרופות אלה עלולות להפחית את היעילות של דקסאמתאזון. ייתכן שיהיה צורך בהתאמת המינון. [תרופות להורדת לחץ דם]: דקסאמתאזון עלול לגרום אצירת נוזלים ולהעלות את לחץ הדם, וכך להפחית את השפעותיהן של תרופות להורדת לחץ דם. [אספירין]: עולה הסיכון לכיבים במערכת העיכול. מופחתת פעילותו של אספירין בשל הגברת הפרשתו מהגוף בשילוב עם דקסאמתאזון. [קארבאמאזפין]: מפחית את פעילות דקסאמתאזון על ידי הגברת פירוקו. [גלולות למניעת הריון]: מאריכות את משך פעולת התרופה. מומלץ מעקב אחר תופעות לוואי של התרופה. רצוי להפחית מינון דקסאמתאזון.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות, טיפות אוזניים, אף ועיניים, תרסיס לאוזניים, קרם לעור, משחת עיניים, שתל לזגוגית העין באפליקטור.תדירות וזמן נטילה: דרך הפה: 2-4 פעמים ביום עם מזון. טיפות עיניים: כל 1-4 שעות.טווח המינון: מבוגרים: 0.5-20 מ"ג ליום. במצבים מיוחדים ניתן לתת אף מינון גבוה יותר. ילדים: 0.02-0.35 מ"ג לק"ג ליום.תחילת השפעה: 1-4 ימים.משך השפעה: עד 4 ימים לאחר המנה האחרונה.תזונה: יש ליטול את הטבליות לאחר האוכל.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, ייתכן שיהיה צורך להפסיק את התרופה בהדרגה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בתרופה בהריוןהנקה: התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתרופה עלול לגרום ברקית (גלאוקומה), ירוד (קאטאראקט), סוכרת, עצמות שבירות, עוד מדולדל, ועיכוב צמיחה אצל ילדים. מומלץ לאנשים המקבלים טיפול ממושך עם תרופה זו לשאת עמם כרטיס טיפול.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של כיב עיכולי, ברקית (glaucoma), שחפת, דיכאון, הרפס, סוכרת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הקשות יותר מופיעות רק כאשר לוקחים דקסאמתאזון במינונים גבוהים לתקופות ממושכות, ויש לנטר אותן בקפידה. תופעות לוואי אחרות פוחתות עם הסתגלות הגוף לתרופה.

בטיפול עיניים-עליה בלחץ תוך עיני ,עכירות של העדשה (קטרקט), דימום על פני העין (שעלול להיגרם מתהליך ההזרקה ולא מהשתל עצמו).

שמות מסחריים

דקסקורט פורטה Dexacort forte טבע דקסאמתאזון Dexamethasone רקח מקסידקס Maxidex לפידות אוזורדקס Ozurdex