דקסטרומתורפאן

שייך לקבוצת:
שיעול, לטיפול
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

דקסטרומתורפאן הוא מדכא שיעול המצוי במספר תכשירים המשמשים להקלת שיעול, שניתן להשיגם ללא מרשם רופא. התרופה יעילה לדיכוי שיעול יבש ומתמיד, במיוחד כאשר השיעול מפריע לשינה. לדקסטרומתורפאן השפעה כללית מועטה על מערכת העצבים המרכזית. שלא כמו מדכאי השיעול הנארקוטיים, אין סיכון של תלות עם חומר זה כאשר לוקחים אותו במינון המומלץ. כמו עם מדכאי שיעול אחרים, אין להשתמש בתרופה זו לטיפול בשיעול המייצר ליחה, או בשיעול שסיבתו אינה ברורה. למרות שהתרופה פחות מרדימה מתרופות דומות רבות, ישנוניות היא תופעת הלוואי העיקרית שלה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כל התרופות מסוג זה עלולות להגביר את ההשפעה של דקסטרומתורפאן על מערכת העצבים המרכזית. תרופות אלה כוללות אנטיהיסטאמינים, נוגדי חרדה, תרופות לשינה, נוגדי דיכאון, משככי כאב נארקוטיים ותרופות נוגדות פסיכוזה. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)] עלולות להגיב בצורה מסוכנת עם דקסטרומתורפאן ולגרום ריגוש וחום.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות מציצה, קפליות, כמוסות, סירופ.תדירות וזמן נטילה: עד 4 פעמים ביום לפי הצורך.טווח המינון: מבוגרים: 13.5 מ"ג למנה ילדים: 2.5-7.5 מ"ג למנה.תחילת השפעה: תוך 30 דקות.משך השפעה: 4-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים אם התרופה נחוצה להקלת השיעול.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום בחילה, הקאה, כאב בטן, סחרחורת, תרדמה וקשיי נשימה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בבעלי חיים התרופה עלולה לגרום למומים ולמות עוברים. בבני אדם הבטיחות בהריון לא נקבעה. חשוב להימנע מתכשירים המכילים גם אלכוהול. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ לילדים מתחת לגיל שנה. לילדים גדולים יותר יש להפחית את המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לפגום בעירנות.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזית.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין לקחת תרופה זו יותר מ-3 ימים אלא בעצת רופא.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, אסתמה, מחלות דרכי הנשימה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי נדירות כאשר נוטלים תרופה זו במינון המומלץ, והן פוחתות עם הורדת המינון והסתגלות הגוף לתרופה.

שמות מסחריים

תרודקס סירופ למבוגרים Tarodex Syrup for Adults תרו תעשייה רוקחית תרודקס סירופ לילדים Tarodex Paediatric Syrup תרו תעשייה רוקחית