האלופרידול
שייך לקבוצת:
בוטירופנונים, פסיכוזה, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


האלופרידול הינה אחת התרופות הנפוצות ביותר לשימוש מקבוצת הבוטירופנונים. התרופה יעילה בהפחתת תסמינים פסיכוטיים המופיעים במחלות פסיכיאטריות כגון סכיזופרניה, מאניה, שיטיון ומחלות אחרות בהן מופיעות הזיות (הלוצינציות) ומחשבות שווא (דלוזיות). יחד עם זאת לתרופה זו תופעות לוואי מטרידות וזהו חסרונה העיקרי. תופעות לוואי בעייתיות במיוחד הינן תנועות לא רצוניות וקישיון של הפנים והגפיים. כמו כן יש לתרופה השפעות אנטיכולינרגיות קלות, ועל כן יש להיזהר כאשר נותנים אותה לאנשים הסובלים מברקית (גלאוקומה) והגדלה שפירה של הערמונית.

תגובה עם תרופות אחרות:

תרופות אנטיכולינרגיות: האלופרידול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופות עם השפעות אנטיכולינרגיות.

תרופות לפארקינסוניזם: האלופרידול עלול לסתור את פעולתן של תרופות אלה.

תרופות אנטיאריתמיות (אמיודרון, קוינידין): יש להימנע משילוב עם הלופרידול מחשש להגברת תופעות לוואי .

נוגדי עווית: תתכן ירידה ביעילותם וצורך להעלות את המינון.

ליתיום: עלול לגרום לאנצפאלופאתיה ולתופעות נוירולוגיות המתבטאות בתופעות לוואי קשות כגון חולשה, חום, רעד, בלבול ושינויים בתמונת הדם, יחד עם נזק מוחי בלתי הפיך. יש להשגיח בקפידה על חולים המקבלים שילוב תרופות זה ולהפסיק מיד את הטיפול עם הופעת סימנים מוקדמים של רעילות נוירולוגית.

סותרי חומצה : המכילים אלומיניום הידרוכסיד או מגנזיום מעכבים את הספיגה של התרופה. יש לחכות שעתיים לאחר מתן הלופרידול.

פרופרנולול: כל אחת מהתרופות מעכבת את פירוקה של השנייה.

סימטידין: יש להימנע מטיפול משולב. סימטידין עלול לגרום לירידה ביעילות הטיפול בהלופרידול. ציסאפריד: ציסאפריד עלול להגביר תופעות לוואי.

תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית: כל התרופות האלה עלולות להגביר את ההשפעות של האלופרידול על מערכת העצבים המרכזית.


מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טיפות, זריקות, זריקות ארוכות טווח.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום. זריקות ארוכות טווח: פעם בחודש.טווח המינון: מבוגרים: סכיזופרניה ומאניה: 1.5-20 מ"ג ליום, עם העלאה הדרגתית במינון. התקף פסיכוטי: הזרקה תוך שרירית של 2-10 מ"ג.תחילת השפעה: זריקות: 20-30 דקות; דרך הפה: 2-3 שעות.משך השפעה: 6-24 שעות; זריקות לשחרור איטי: עד 4 שבועות.תזונה: רצוי ליטול עם אוכל, כדי למנוע גירוי של הקיבהאחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה עמוקה, חולשה או קשיון שרירים ו/או עילפון. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: התרופה מועברת לעובר דרך השיליה. בחיות מעבדה התרופה אינה גורמת למומים אך עלולה לגרום לעלייה בשכיחות תמותת עוברים. בבני אדם הבטיחות בהריון לא נקבעה. ידוע על מקרים בודדים בהם היה קיים חשד שהתרופה גרמה למומים בעוברים. שימוש בתרופה בתקופת ההריון צריך להיות מוגבל רק לחולים הזקוקים לטיפול ארוך טווח בתרופה זו (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: משתמשים לעיתים נדירות. יש צורך בהפחתת המינון.קשישים: ייתכן צורך בהפחתת המינון במקרים של ליקוי בתיפקוד כליתי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום תרדמה והאטה בתגובות.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את דיכוי מערכת העצבים שתרופה זו גורמת.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: השימוש בתרופה זו במשך יותר מכמה חודשים עלול לגרום לתנועות לא רצוניות של העיניים, הפנים והלשון (tardive dyskinesia) . לעיתים רחוקות עלולה להופיע צהבת.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, ליקויים במחזור הדם ההיקפי, אפילפסיה (כפיון), פעילות יתר של בלוטת התריס, מחלת פארקינסון, ברקית (glaucoma), אסתמה, דלקת סימפונות (bronchitis), מחלות דרכי הנשימה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

האלופרידול עלול לגרום למגוון תסמינים הפוחתים בדרך כלל עם הזמן. תופעת הלוואי המשמעותית ביותר הינה תנועה לא רצונית של הפנים והגפיים (דיסטוניה). ניתן להתגבר על תופעה זו על ידי התאמת המינון או מתן תרופה נוגדת. לעתים נדירות עלולה להתרחש תיסמונת הכוללת חום גבוה ונוקשות שרירים חמורה.

שמות מסחריים

הלדול Haldol ג'נסן סילאג הלדול דקנואס Haldol Decanoas ג'נסן סילאג הלופר Haloper כצט פריקאט Pericate יוניפארם