הורמון גדילה (סומאטרופין)

שייך לקבוצת:
הורמוני גדילה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

הורמון הגדילה, סומאטרופין (Somatropin), מיוצר בבלוטת יותרת המוח. אצל ילדים ומתבגרים הורמון זה ממריץ צמיחה והתפתחות תקינה של הגוף. אם הורמון זה אינו מיוצר בכמות מספקת חלה האטה בצמיחה, והתוצאה היא קומה קצרה, מתחת לגבול התחתון של גובה תקין. היום קיימת צורה סינתטית של החומר המחליפה את ההורמון הטבעי שנהגו לתת קודם. החומר הסינתטי מיוצר בטכניקה של הנדסה גנטית, והוא קיים מ- 1986. הורמון גדילה ניתן בהזרקה באופן סדיר לילדים הסובלים ממחסור בהורמון הטבעי, והוא ממריץ צמיחה תקינה. הטיפול נמשך מתקופת הילדות עד שמגיעים לגובה המצופה בסוף תקופת ההתבגרות. ככל שמתחילים בטיפול מוקדם יותר כן גוברים הסיכויים להצלחה מלאה. הורמון גדילה אינו יעיל כאמצעי לגביהה כאשר רמות ההורמון בגוף תקינות. למרות אזהרותיהם של הרופאים ורשויות הספורט, יש לעיתים ספורטאים העושים שימוש לרעה בחומר זה כדי לפתח את שריריהם, בדומה לשימוש בסטרואידים אנאבוליים. רק לעיתים נדירות נצפות תופעות לוואי עם השימוש בתרופה זו. הגדילה מנוטרת בקפידה תוך כדי הטיפול. קיים סיכון קל להתפתחות סוכרת, ולעיתים עלולה לחול ירידה בתיפקוד בלוטת התריס. שימושים נוספים הנחקרים כיום הם טיפול ברזון קיצוני הנובע מאיידס ורזון הנובע מסרטן. טיפול במבוגרים עם מחלות בהיפותלמוס- היפופיזה.

תגובה עם תרופות אחרות: [קורטיקוסטרואידים] במינונים גבוהים, עלולים להפחית את ההשפעה של סומאטרופין. 

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים בשבוע.טווח המינון: המינון נקבע על פי הגיל, המשקל והתגובה האינדיבידואלית.תחילת השפעה: תוך 1-2 חודשים.משך השפעה: שבוע אחד.תזונה: טיפול תרופתי לגדילה חייב להיות משולב בתזונה נאותה ומאוזנת. צריכת יתר של חלבונים עלולה לגרום להצטברות פסולת חנקן בגוף. הרופא יתן ייעוץ מפורט יותר.אחסון: לא מחזיקים תרופה זו בבית.מנה שנשכחה: יש לקבל את הזריקה שנשכחה מוקדם ככל האפשר.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק את הטיפול בביטחון כאשר הילד מגיע לגובה תקין של מבוגר. הפסקת התרופה מוקדם מדי עלולה למנוע צמיחה מלאה.מינון עודף: לא סביר מכיוון שהטיפול מנוטר בקפידה.

מינון יתר לטווח ארוך עלול לגרום לגדילה לא תקינה וחספוס של תווי הפנים.

אזהרות

הריון: לא ניתן בדרך כלל (C)הנקה: לא ניתןתינוקות וילדים: ניהתרופה בטוחה לשימוש בתקופת הילדותקשישים: לא ניתן.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: אין משמעות, כיוון שמדובר בילדים.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: קצב הגדילה עלול לרדת בטיפול ממושך. ניתן להפסיק את הטיפול לחודשים אחדים ואז להתחילו מחדש. ניטור: יש לבצע בדיקות סדירות של הגובה, צמיחת העצמות, תיפקוד בלוטת התריס ורמות גלוקוז בשתן.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של סוכרת, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, מצבי חירום, מצבי לחץ, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

במינונים רגילים נדיר להיתקל בתופעות לוואי של התרופה. אם לוקחים את התרופה במינון גבוה מדי היא עלולה לגרום לצמיחת יתר של העצמות. הטיפול בתרופה זו עלול לגרום לרמת סוכר גבוהה בדם.
 תופעות לואי: תגובה אלרגית- פריחה, צפצופים בנשימה, נפיחות. כאבי ראש, בעיות ראיה, בחילה והקאה, ירידה ברמת טירוקסין בסרום, היפרגליקמיה.
נדרשת התאמת מינון במקרה שילוב עם התרופה/התרופות הבאות: גלוקוקורטיקואידים, ציקלוספורין, אינסולין, הורמון בלוטת התריס, גונדוטרופין, נוגדי עויתות, אסטרוגן.
אין להשתמש אם קיים גידול סרטן פעיל.
יש להיזהר בשימוש אם יש לך טיפול חלופי בגלוקוקורטיקואידים.

שמות מסחריים

גנוטרופין Genotropin פייזר ישראל נורדיטרופין Norditropin נובו נורדיסק נוטרופין איי.קיו Nutropin AQ מדיסון פרמה זומקטון Zomacton פרינג פרמציוטיקלס