הורמון HCG

שייך לקבוצת:
תרופות לטיפול בעקרות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ההורמון Human Chorionic Gonadotrophin ,המיוצר על ידי השיליה, מגרה את השחלות לייצר שני הורמונים אחרים, אסטרוגן ופרוגסטרון, החיוניים להפריית הביצית ולשלבים המוקדמים של צמיחת העובר. הורמון זה משמש למטרות שונות. חשיבותו העיקרית היא בטיפול באי פריון אצל נשים. הוא ניתן בהזרקה, בדרך כלל יחד עם הורמון אחר, והוא ממריץ את השחלות לשחרר ביצית שניתן יהיה להפרותה. הביוץ מתרחש 34-36 שעות לאחר ההזרקה. HCG נמצא בשימוש גם בהפריה חוץ גופית; שאיבת הביציות מתבצעת 36 שעות לאחר מתן ההורמון. לעיתים משתמשים בו למניעת הפלות אצל נשים שהפילו מספר פעמים בעבר. כמו כן נותנים תרופה זו לילדים קטנים לטיפול באשכים טמירים. ההורמון ניתן לעיתים גם לגברים כדי לשפר את ייצור הזרע; טיפול זה עשוי להימשך 6-9 חודשים.

תגובה עם תרופות אחרות: אין.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: כל 2-3 ימים.טווח המינון: מבוגרים: המינון הוא אינדיבידואלי ולעיתים משתנה תוך כדי הטיפול. ילדים: לטיפול באשך טמיר: 500-4000 יחידות 3 פעמים בשבוע.תחילת השפעה: אי פריון אצל נשים: 1-8 ימים. אי פריון אצל גברים: 6-9 חודשים.משך השפעה: 2-3 ימים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לא מחזיקים תרופה זו בבית.מנה שנשכחה: יש לדאוג לקבל את המנה שנשכחה מהר ככל האפשר. עיכוב של יותר מ- 24 שעות עלול להפחית את הסיכוי להריון.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול לפי הוראות הרופא. הפסקת הטיפול מוקדם מדי תפחית את הסיכוי להריון.מינון עודף: התרופה מוזרקת תמיד תחת השגחה רפואית קפדנית. מקרה של מינון עודף אינו סביר.

אזהרות

הריון: לא ניתן (X)הנקה: לא ניתן.תינוקות וילדים: לא ניתן.קשישים: לא נחוץ בדרך כלל.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש ועייפות.אלכוהול: מומלץ להימנע .פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין בעיות מיוחדות. ניטור: נשים שמקבלות הורמון זה לשיפור הפוריות עוברות בדרך כלל בדיקות סדירות של האגן ושל רירית צוואר הרחם כדי לאשר נוכחות ביוץ. אצל גברים יש לבצע ספירת זרע באופן סדיר.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, מחלת כליה, אסתמה, אפילפסיה (כפיון), מיגרנה, תגובה אלרגית לתרופה זו בעבר, קשיי השתנה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

השפעות לנשים בלבד: התנפחות כפות הרגליים/הקרסוליים, כאבי בטן. השפעות לגברים בלבד: התנפחות השדיים. כאשר לוקחים את התרופה לטיפול בבעיות פריון, תופעות הלוואי השכיחות יותר של HCG אינן קשות ברוב המקרים, ונוטות לחלוף עם הזמן. נשים המקבלות מינונים גבוהים של התרופה עלולות לסבול מכאב או נפיחות בבטן בגלל גירוי יתר של השחלות.

שמות מסחריים

פרגניל Pregnyl פרמהגון אוביטרל Ovitrelle סרונו ישראל