אינדקס בדיקות חזור

בדיקת נוגדנים ל-CMV

תאור

בדיקת נוגדנים ל-CMV היא בדיקת דם שנועדה לזהות נוגדנים נגד ציטומגלו-וירוס (CMV (Cytomegalovirus. הדבקה ב-CMV מתרחשת בעקבות מגע עם נוזלי גוף נגועים, בעיקר רוק או שתן, אך העברת ה-CMV תיתכן גם באמצעות השתלת איברים מתורם נגוע. 


קראו עוד: המדריך המלא לפענוח בדיקות דם 


אצל צעירים, ה-CMV עלול לגרום לעיתים למחלה דמוית מחלת הנשיקה ("מונו"), המתבטאת בחום, כאבי גרון, כאבי שרירים, עייפות והגדלה חולפת של בלוטות הלימפה. ברוב המקרים, בייחוד בקרב תינוקות, ההדבקה ב-CMV חולפת ללא תסמינים כלשהם ואין שום הרגשת חולי. לפעמים יחד עם בדיקת נוגדנים ל-CMV מתבצעת גם בדיקת נוגדנים ל-EBV (הגורם הקלאסי למחלת הנשיקה), כשתלונות החולה מכוונות לכך.

קיימות בדיקות נוספות ומדוייקות יותר ל-CMV כמו בדיקת PCR על מי השפיר, הדם או השתן, והן מבוצעות במצבים שמחייבים הוכחה חד משמעית לזיהום ב-CMV.

בדיקת נוגדנים ל-CMV (ציטומגלו-וירוס Cytomegalovirus)

בדיקת נוגדנים ל-CMV חשובה במיוחד בהריון


לאחר ההדבקה, וירוס ה-CMV נשאר רדום בגוף, אך הוא עלול להתפרץ מחדש כשמערכת החיסונית  מדוכאת או נחשלת, כמו אצל חולים שעברו השתלת איברים. אז CMV גורם למחלה קשה, כגון דלקת ריאות או דלקת הרשתית.


CMV בהריון

וירוס ה-CMV יכול להדביק עובר ברחם אמו בכ-30% מהמקרים בהם האם נדבקת ב-CMV בזמן ההריון ולעיתים נדירות מאוד כשהאם היא נשאית CMV רדום. ברובם המכריע של המקרים (85%-90%), ההדבקה ב-CMV לא תתבטא במחלה או בסכנה כלשהי בטווח הארוך. אולם כ-10% מהעוברים, שנדבקו ברחם כשאמם חלתה ב-CMV לראשונה בהריון, יסבלו מהפרעות עצביות קשות. אמנם התינוקות שנדבקו ברחם במקרים של זיהום חוזר ב-CMV אצל האם לא יסבלו מליקויים עצביים חמורים, אך כ-15% מהם עלולים לפתח  בעיקר ירידה בשמיעה במהלך מספר שנים שאחרי הלידה.


קראו עוד: וירוס CMV בהריון – ממה להיות מודאגים, אם בכלל?

אוכלוסיות בסיכון

אין סיכון בזמן בדיקת נוגדנים ל-CMV. לפעמים מתלווה אליה בדיקת נוגדנים לנגיף ה-EBV, הגורם הקלאסי למחלת הנשיקה, כאשר יש תלונות החולה מכוונות לכך. קיימות בדיקות נוספות ומדוייקות יותר ל-CMV כמו בדיקת PCR על מי השפיר, הדם או השתן, והן מבוצעות במצבים שמחייבים הוכחה חד משמעית לזיהום ב-CMV.

מחלות קשורות

מחלת הנשיקה (מונונוקליאוזיס זיהומית), הגדלת בלוטות לימפה, פריחה, חירשות (ממקור מוחי), דלקת של הרשתית (כוריורטיניטיס), דלקת ריאות, מחלה שלשולית, הפטיטיס.


מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת נוגדנים ל-CMV מתבצעת במצבים הבאים:

1. אצל ילדים או מבוגרים עם מחלת חום הכוללת הגדלת בלוטות או תסמינים אחרים החשודים כ-CMV, כדי לאשר אבחנה של מחלת הנשיקה. 

2. בנשים בהריון לפני ובזמן ההריון, על מנת להעריך את הסיכון להדבקה ב-CMV בזמן ההריון. 

3. מבוצעת בדיקה זו בחולים עם דיכוי של מערכת החיסון (חולים שעברו השתלה של איבר, חולי סרטן שעברו טיפולים כימותרפיים או הקרנות וחולי איידס) כאשר הרופא חושד בהדבקה ב-CMV. בנוסף, לפני ביצוע תרומת איברים נהוג לבצע בדיקה זו על דגימת דם מהתורם ומהחולה שמועמד להשתלה.


איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנות מיוחדות לקראת בדיקת נוגדנים ל-CMV

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

חשד ל-CMV בהריון

במקרה שהחשיפה ל-CMV התרחשה לאחרונה (IgM – positive), אישה בהריון צריכה להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לביצוע בדיקות נוספות כמו סקירת מערכות ודיקור מי שפיר, על מנת להעריך אם גם העובר נדבק ב-CMV.


אם את מתכננת להכנס להיריון בזמן הקרוב, יש להתייעץ עם רופא מומחה בנוגע לצורך בדחיית מועד הכניסה להריון.

קשישים:

אזהרות כלליות: