אינדקס בדיקות חזור

צילום רנטגן RONTGEN, X-RAY

תאור

בדיקת רנטגן היא בדיקה אשר במהלכה קרינה חשמלית (אלקטרומגנטית) הנוצרת ע"י מכשיר הרנטגן חודרת דרך רקמות הגוף, ופוגעת בלוח הנמצא מאחורי הגוף. על פני לוח זה (ולעיתים באמצעות מחשב כמו במקרה של סי.טי) נוצרת תמונה ובה נראים חלקי הגוף הפנימיים דרכם עברה הקרינה.


באמצעות צילום רנטגן התמונה נוצרת נראים איברי הגוף השונים בצבעים שחור, לבן ובגוונים שונים של אפור. השוני בצבע נובע מרמת הצפיפות השונה של האיברים השונים. איברים בגופינו בעלי רמת צפיפות גבוהה יחסית, כמו למשל עצם, יספגו את רוב הקרינה המגיעה אליהם. 


במילים אחרות, הקרינה לא תעבור דרכם. מצב זה יצור על הלוח המונח מאחורי הנבדק צללית לבנה בצורת העצם הספציפית. כך יקרה גם אם הקרינה תפגע במתכות או בחומרי ניגוד , שהם חומרים מיוחדים בהם משתמשים בכדי להדגיש חלקי גוף שונים. 


כיוון שהקרינה לא תחדור דרכם, תיווצר צללית לבנה בצורת חלקי גוף אלו על לוח הצילום. אזורים בגוף המכילים אוויר כמו למשל הריאות ייראו כצללית שחורה, ואילו רקמות בהם יש שומן, שריר או נוזל כלשהוא ייראו בגוונים שונים של אפור.

אוכלוסיות בסיכון

במהלך צילום רנטגן בודד חלק קטן מהקרינה חודר דרך הגוף, שאר הקרינה נספגת ברקמות הגוף השונות הנמצאות בדרכן של הקרניים. האנרגיה הנספגת יכולה לגרום ל"שבר" במולקולות המרכיבות את התא (קרינה מייננת). 


רוב ה"שברים" הללו מתוקנים במהרה ע"י הגוף. הסיכוי למחלות כמו סרטן עקב חשיפה לקרינה במהלך צילום רנטגן שיגרתי נמוך מאוד. מכשירי הרנטגן נבדקים ועוברים ביקורות תקופתיות בכדי לוודא כי כמות הקרינה אליה נחשפים הנבדקים הינה המינימום ההכרחי ליצירת תמונת רנטגן.


נשים בהריון - כיוון שנשים הרות נושאות ברחמן עוברים אשר רגישים יותר לקרינת הרנטגן יש לדווח לצוות המבצע את הצילום בכדי שיינקטו באמצעים הדרושים (למשל הנחת לוח עופרת על פני הבטן בכדי למנוע חדירת קרינה).


מתי עושים את הבדיקה?


 צילום רנטגן מאפשר בחינת איברים פנימיים ללא ביצוע בדיקה פולשנית.


הסיבות השכיחות לביצוע צילום רנטגן הינן :


- בדיקת שלמות של עצמות, לצורך מציאת שברים או סדקים.


- בדיקת איברים שבמצב תקין אמורים להיות מלאים באוויר, כמו הריאות בזמן צילום חזה (במקרה של דלקת בריאות ייראו כתמים בהירים המציינים הימצאות נוזל מוגלתי בריאות).


- צילום רנטגן לצורך בחינת גודלם של איברים פנימיים ומיקומם ביחס לאיברים אחרים.


- בדיקה למציאת חורים בשיניים


- בדיקות נוספות כמו למשל ממוגרפיה לאבחון סרטן השד ואפילו צילום בטן לשם מציאת חפצים שנבלעו בטעות ע"י ילדים.


איך להתכונן לבדיקה?


לפני הבדיקה יש להודיע לרופא/טכנאי הרנטגן באם הינך בהריון או אם קיים סיכוי שהינך בהריון.


לפני הבדיקה יש להסיר את כל התכשיטים הנמצאים באזור המצולם, כמו כן תדרשו לעיתים להסיר בגדים כיוון שמתכות ובגדים מסוימים יכולים לחסום את קרני הרנטגן או לטשטש את איכות התמונה הנוצרת. 


במהלך הבדיקה ייתכן ותתבקשו ללבוש לוח עופרת באזור איבר המין, לוח העופרת מונע חדירת קרינה ובכך מונע נזק אפשרי (אם כי הסבירות נמוכה מאוד) לתאי זרע או ביציות.


לפני בדיקות מסוימות תקבלו נוזל הנקרא חומר ניגוד, חומר הניגוד עשוי לרוב מבריום או יוד ומסייע בהדגשת אזורים שונים בגוף. ייתכן שתתבקשו לשתות חומר זה, או לקבלו בהזרקה לווריד או באמצעות חוקן בהתאם לאזור הבדיקה הנדרש. אם אתם אמורים לקבל חומר ניגוד, יידעו את הרופא לפני כן באם ידועה לכם אלרגיה לחומרים כמו יוד. 


הבדיקה עצמה אינה כואבת ואינה מלווה בתחושת אי נוחות כלשהיא, פרט לצורך בעצירת הנשימה ואי תזוזה למשך כשנייה, כדי שהתמונה לא תצא מטושטשת.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: