אינדקס בדיקות חזור

CT, סי טי CT scan

תאור

בדיקת CT הינה סריקה ממוחשבת, שנעשית ע"י טכניקת קרני רנטגן ספציפית, המאפשרת הפקת תמונות ברמת דיוק גבוהה מאד, לצורך הדגמת האיברים הפנימיים של הגוף. 

לאחר עיבוד ממוחשב של החתכים מתקבלת הדגמה תלת מימדית של הגוף שניתן לצפות בה ע"י סדרת חתכים אופקיים או בצורה אנכית משלימה. זאת להבדיל מטכניקת צילום הרנטגן הרגילה שבה התמונה המתקבלת היא תמונה דו-מימדית, בדומה לסרט צילום רגיל. 

סורק CT הינו סורק מסתובב, אליו מחובר מחשב רב עוצמה, אשר מעבד את התמונה הכוללת. בדיקה זו מאפשרת לגלות האם נגרם נזק לאיבר או האם מתחולל תהליך פנימי כלשהו באחד מהאיברי הגוף, וכן על מנת לזהות את המבנה האנטומי המדויק של החולה, למשל לפני ניתוח פולשני.

אוכלוסיות בסיכון

הבדיקה אינה מומלצת לנשים בהריון, שכן הקרינה הנפלטת ממכשיר הסריקה הינה מסוכנת לעובר, ונמנעים מלבצעה למעט במקרים בהם אין ברירה. אין כל מניעה לביצוע הבדיקה באנשים שברשותם קוצב לב או מכשיר דפיברילציה פנימי. על חולי אי ספיקת כליות ליידע על כך את הרופא, שכן חומר הניגוד עלול להיות מסוכן להם ולגרום לנזק כלייתי נוסף. בנוסף, על חולים שסבלו בעבר מתגובה אלרגית לחומר ניגוד או הרגישים ליוד ליידע על כך את הרופא. גם חולי סכרת, מחלות לב או מחלות הקשורות לבלוטת התריס ליידע על כך את הרופא, שכן הם נמצאים בסיכון מוגבר לפתח תגובת רגישות ליוד.

מחלות קשורות

מגוון רב מאד של מצבים, החל ממצבים דחופים ברפואת חירום עקב טראומה, חוסר הכרה, או נזק לאיברים פנימיים (קרעים/ דימומים), ועד מחלות כרוניות, דלקות, זיהומים, פיתוח קרישי דם, גידולים סרטניים, גרורות ועוד אינספור סוגים של פגיעות רקמתיות.

מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת CT עושים במגוון רב מאד של מצבים, על מנת לזהות האם קיים שינוי כלשהו באנטומיה התקינה של איברי הגוף, זאת ברמת האיבר והרקמה. הבדיקה יכולה לאתר נזק לאיברים פנימיים עקב תהליכים שונים כגון- טראומה, שברים, דלקות, זיהומים, גידולים ותהליכים תופסי מקום אחרים, שלא ניתן לראות בעין או ע"י צילום פשוט. 

לעיתים מוסיפים לבדיקה חומר ניגוד, הניתן בשתייה, או המוזרק דרך הוריד, על מנת להדגים טוב יותר דימומים, זרימת דם מוגברת או חוסר אספקת הדם לאזור מסוים, למשל בעקבות קריש דם חוסם או גידול לוחץ. אינדיקציה נוספת לביצוע הבדיקה היא כאמור לפני ביצוע פעולה חודרנית, למשל ניתוח או ביופסיה.

איך להתכונן לבדיקה?

בדיקת CT רגילה, לא דורשת הכנה מיוחדת לקראתה. באם מדובר בבדיקת CT המשלבת חומר ניגוד ישנו צורך לשמור על צום של מס' שעות לפני הבדיקה, לרוב כ- 6-8 שעות צום. 

לקראת הסריקה יש להסיר כל חפצי מתכת מהגוף. את חומר הניגוד נותנים ב-2 צורות אפשריות: בשתייה, של כ-4-6 כוסות של חצי ליטר, בהדרגה תוך שעה-שעתיים וחצי לפני הסריקה, או לחליפין בהזרקה של יוד אל תוך הוריד, ע"י דקירת מחט, שעשויה להכאיב מעט.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: