אינדקס בדיקות חזור

ביופסיה שד Breast Biopsy

תאור

ביופסיה שד הינה בדיקה פולשנית, בה לוקחים דגימה מרקמת השד, על מנת לבחון אותה בצורה קרובה. 

לרוב מציעים לערוך ביופסיה שד, כאשר בדיקות קודמות העלו חשש, כי קיימת בעיה כלשהי בשד (למשל גילוי גוש במישוש או בבדיקת ממוגרפיה), ולא ניתן להגיע לאבחנה מדויקת בדרכים לא פולשניות.
 
ישנן מספר דרכים לבצע ביופסיה בשד, אם ע"י חיתוך רקמה ע"י מחט (Core needle biopsy) או ע"י שאיבת תאים במחט (Fine needle aspiration). ישנה גם אפשרות לחיתוך פיסת רקמה תוך כדי ניתוח (open biopsy), אך זה לא המצב השכיח.

אוכלוסיות בסיכון

על חולי לב וריאות, ונשים בהריון, ליידע על כך את הרופא לפני הבדיקה. בנוסף, יש ליידעו על לקיחת תרופות מסוג מדללי דם (יתכן כי הנבדק יתבקש להחליף תרופה בימים הקודמים לבדיקה), וכן אלרגיות לתרופות. 

ביופסיה בשד אינה מומלצת כלל לסובלים מהפרעות קרישה ודימומים. 

לצורך ביצוע ביופסיה שד יש לקבל את הסכמת המטופל/ת, באמצעות חתימה על טופס הסכמה.

מחלות קשורות

גושים שפירים בשד (פיברואדנומה, ציסטות שד פשוטות, גושים פיברוציסטים, ליפומה), גושים ממאירים בשד (קרצינומה של השד), ממצאים זיהומיים (אבצס של השד) ועוד.

מתי עושים את הבדיקה?

לרוב מבצעים ביופסיה שד כאשר מתגלה גוש או אזור חשוד בשד, אם בבדיקה גופנית או בבדיקות סקר (ממוגרפיה או אולטרא-סאונד), ויש צורך לאבחון מדויק של הממצא. הבדיקה לרוב נועדת לענות על השאלה- האם הממצא הקיים הינו גידולי, ואם כן האם הוא שפיר או ממאיר (סרטני).

איך להתכונן לבדיקה?

ההכנות לבדיקה תלויות בסוג הביופסיה המבוצעת. לצורך FNA או ביופסיית מחט יוזרק חומר הרדמה מקומי, לצורך טשטוש המקום. לשם ביופסיה פתוחה (בניתוח) יש לרוב צורך בהרדמה מלאה, ושמירה על צום מלא של 8-12 שעות לפני.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: