אינדקס בדיקות חזור

מיפוי עצמות Bone Scan

תאור

בדיקת מיפוי עצמות (Bone scan/scintigraphy) הינה בדיקה המזהה אזורים חדשים בעצמות הגוף בהם מתרחשים תהליכי בניה או פירוק של עצם. היא נעשית במטרה להעריך האם נגרם נזק לעצמות, למשל עקב טראומה, מחלה דלקתית, זיהום, ואף גידולים סרטניים או גרורות.


מיפוי עצמות - שברים, דלקת או גידולים סרטניים בעצמות


סריקת מיפוי עצמות יעילה יותר מאשר צילום רנטגן (x-ray), כיוון שיכולה לזהות תהליכים אלה מוקדם הרבה יותר. הסריקה מבוצעת לאחר שמזריקים חומר רדיואקטיבי לתוך הוריד. ניתן למפות את כל עצמות הגוף או חלקים ספציפיים ע"פ דרישה, למשל, כף היד.

אוכלוסיות בסיכון

מיפוי עצמות אינו מומלץ לנשים בהריון או נשים מניקות, שכן החומר הרדיואקטיבי מסוכן לעובר או לתינוק. במקרים אלו, מיפוי העצמות יתבצע רק כשאין ברירה.


מחלות קשורות

שברים, מחלות דלקתיות, זיהומיות או מטבוליות של העצם, גידולים סרטניים ממקור ראשוני של העצם או הסחוס, גרורות סרטניות ממקור אחר- למשל סרטן שד ,סרטן ריאות, ערמונית ועוד.


מתי עושים מיפוי עצמות?

בדיקת מיפוי עצמות נעשית בכמה מצבים:

1. ניתן לבצע מיפוי עצמות על מנת לעזור במציאת המיקום המדויק של כאב בלתי מוסבר בעצם, כגון כאבי גב תחתון ממושכים.


2. אבחנת גדילת עצם במקומות לא תקינים, למשל בגב, בברך או בכף הרגל יכולה להיעשות על סמך התוצאות של בדיקת מיפוי העצמות. 


3. מיפוי עצמות יבוצע כשקיים חשד לשבר בעצם, אשר לא נראה היטב בצילום עצמות רגיל (למשל שברי מאמץ). 


4. מיפוי עצמות מסייע באבחנת סרטן עצמות, בשל כאב לא מוסבר, שיכול להיגרם ע"י גידול ראשוני של הסחוס והעצם, או ע"י גרורות, שהורסות את העצם. 


5. מיפוי עצמות נעשה בכל מצב שבו יש חשד לנזק לעצמות, למשל, עקב חום לא מוסבר, נפיחות במפרק, אודם וחשד לדלקת או זיהום.איך להתכונן למיפוי עצם?

אין צורך בהכנה מיוחדת לקראת מיפוי עצמות. 

במכון, לפני המיפוי, יוזרק חומר רדיואקטיבי אל תוך הוריד. מייד אחרי ההזרקה, יש לשתות כ-2 ליטרים של נוזלים, זאת כדי לפנות את שאריות החומר הרדיואקטיבי שלא נקלט בעצמות מהגוף. 

לקראת המיפוי מתבקשים לרוקן את השלפוחית, שכן שלפוחית מלאה יכולה להסתיר את עצמות האגן במיפוי. בנוסף, מתבקשים להסיר כל תכשיט, וכן את מרבית הבגדים, כתלות במיקום הבדיקה. המיפוי יעשה כ-2-4 שעות לאחר ההזרקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: