אינדקס בדיקות חזור

צילום בטן

תאור

צילום בטן הינו בדיקת הדמיה המייצרת תמונה של הבטן באמצעות הקרנתה בקרינת רנטגן. הקרניים עוברות דרך הבטן ונקלטות בפלטה המכילה סרט הרגיש לקרינה זו. 

הבדיקה נעשית ע"י טכנאי רנטגן והתמונה מועברת אל הרופא כתמונה (על פילם או כתמונה ממוחשבת) שמפענח אותה. הרופא המומחה לפענוח צילומי רנטגן (בין השאר) הינו רופא הדימות (רנטגנולוג). 

רופאים בהתמחויות אחרות, בעיקר כירורגים, נוהגים גם הם לפענח צילומי בטן, ומתייעצים ברנטגנולוג במידת הצורך. יתרונותיו העיקריים של צילום בטן הם זמינותו הרבה, חשיפה מועטה לקרינה ומחירו הזול. חסרונו העיקרי הוא רגישות נמוכה למדי לרוב המצבים בבטן, למעט מספר מצבים דחופים.

אוכלוסיות בסיכון

עוברים של נשים בהיריון העוברות את הבדיקה וילדים. קיים סיכון קטן בצילום בטן באוכלוסיות אלה כתוצאה מהחשיפה לקרינה, מכיוון שאוכלוסיות אלה רגישות יותר לקרינה. 

רמת הקרינה עקב צילום בטן גבוהה יותר מזו של צילום חזה אך נמוכה מבדיקות אחרות כמו בדיקת CT. באוכלוסיות אלו מעדיפים לרוב לבצע אולטראסאונד של הבטן.

מחלות קשורות

חסימת מעיים, התנקבות איבר של מערכת העיכול, גידולים של מערכת העיכול, כיב קיבה ותריסריון, עצירות כרונית, אבנים בכליות, מחלת מעי דלקתית.

מתי עושים את הבדיקה?

בשל האופי המיוחד של איברי הבטן, צילום הבטן טוב לאבחון מספר קטן של מצבים דחופים אך לא מצבים רבים אחרים. לכן, בדיקה זו נפוצה בעיקר במיון ובמוקד לשלילת אותם המצבים.

צילום בטן מתבצע גם במצבים הבאים:

·             מציאת סיבה לכאבי בטן, בחילות, עצירות.
·             איתור של חסימת מעיים
·             איתור של התנקבות של איבר של מערכת העיכול
·             איתור של אבני צואה הנובעות לרוב מעצירות כרונית
·             איתור של אבנים בכליות או בדרכי השתן
·             איתור גופים זרים הקולטים קרינה (כמו מטבעות) שנבלעו, הוחדרו לפי הטבעת או חדרו לבטן מבחוץ.
·             לאחר פעולות חודרניות הכרוכות בהכנסת צינורות או צנטרים, על מנת להעריך את המיקום של הצינור שהוכנס, והאם יש צורך לתקן את מיקומו.איך להתכונן לבדיקה?

 

אם את בהיריון יש לדווח לרופא השולח על כך וכן לטכנאי הרנטגן.

לרוב צילום בטן אינו מבוצע בזמן היריון, ובמקומו מבצעים אולטרא-סאונד של הבטן. אם בוצע לך חוקן בריום או לקחת תרופות המכילות ביסמוט (המופיע בתרופות ללא מרשם להקלת כאבי בטן) ב-4 ימים האחרונים עליך להודיע לרופא, מכיוון שהם קולטים קרינה ועלולים להפריע לבדיקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: