אינדקס בדיקות חזור

צילום חזה chest x-ray

תאור

צילום חזה הינו בדיקת הדמיה המייצרת תמונה של בית החזה באמצעות הקרנתו בקרינת רנטגן. הקרניים עוברות דרך בית החזה ונקלטות בפלטה המכילה סרט הרגיש לקרינה זו. הבדיקה נעשית ע"י טכנאי רנטגן והתמונה מועברת אל הרופא כתמונה (על פילם או כתמונה ממוחשבת) שמפענח אותה. הרופא המומחה לפענוח צילומי רנטגן (בין השאר) הינו רופא הדימות (רנטגנולוג). 

רופאים בהתמחויות אחרות נוהגים גם הם לפענח צילומי חזה, ומתייעצים ברנטגנולוג במידת הצורך. בית החזה מכיל באופן תקין עצמות (כגון צלעות, עצמות בריח), ריאות, דרכי אויר, לב וכלי דם גדולים, ולכן מחלות המערבות איברים אלה ניתנות לאבחון לעיתים באמצעותו. 

איברים נוספים שאינם נמצאים בחזה אולם לרוב נראים בו הם החלק העליון של הקיבה, הסרעפת, הצואר והכתפיים, אך צילום החזה אינו מיועד לאתר מחלות באיברים אלה. 

יתרונותיו העיקריים של צילום חזה הם זמינותו הרבה, חשיפה מועטה לקרינה, מחירו הזול. חסרונו העיקרי הוא רגישות נמוכה (יחסית לבדיקות הדמיה אחרות). משום כך צילומי חזה משמשים כבדיקה כמעט רוטינית במצבים רבים ברפואה, וממצאיהם יכולים לסייע לרופא בבחירת בדיקות נוספות.

אוכלוסיות בסיכון

עוברים של נשים בהיריון העוברות את הבדיקה וילדים. קיים סיכון קטן בצילום חזה באוכלוסיות אלה כתוצאה מהחשיפה לקרינה, מכיוון שאוכלוסיות אלה רגישות יותר לקרינה. 

למרות זאת, רמת הקרינה עקב צילום חזה היא נמוכה מאוד יחסית לכל שאר הבדיקות המערבות קרינה. במקרה של חשש, יש להתייעץ עם הרופא המזמין את הצילום בנוגע לחיוניותו.

מחלות קשורות

מחלות של הריאות, מחלות של הלב, שברים בצלעות ובעצמות הבריח, התנקבות של איבר בטני, חזה אויר, חזה דם, סרטן (סרטן ריאות , לימפומה).

מתי עושים את הבדיקה?

· עזרה במציאת הגורם לתלונות נפוצות כגון שיעול, קוצר נשימה או כאבים בחזה.

· לאבחון או הערכה של מחלות ריאתיות מסויימות (כגון דלקת ריאות, אסטמה, שחפת, סרטן ריאות)

· לאבחון או הערכה של מחלות לבביות מסויימות (כגון בצקת ריאות)

· לאבחון או הערכה של שברים או מחלות בעצמות של בית החזה (כגון שבר בצלע)

· לאבחון פגיעות בזמן חבלה

· איתור גופים זרים הקולטים קרינה (כמו מטבעות) שנבלעו או נשאפו ונתקעו בושט או בקנה הנשימה.

· לאחר פעולות חודרניות הכרוכות בהכנסת צינורות או צנטרים, על מנת להעריך את המיקום של הצינור שהוכנס, והאם יש צורך לתקן את מיקומו.

איך להתכונן לבדיקה?

אם את בהיריון יש לדווח לרופא השולח על כך וכן לטכנאי הרנטגן. אם מצבך הרפואי מצריך ביצוע של צילום חזה, יתנו לך חלוק עופרת שיכסה את הבטן.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: