אינדקס בדיקות חזור

קולונוסקופיה וירטואלית Virtual Colonoscopy / Computed Tomographic Colonography

תאור

קולונוסקופיה וירטואלית הינה בדיקה אבחנתית המשלבת קרני רנטגן עם סורק ממוחשב (סורק CT), על מנת לצלם באופן דו ותלת מימדי את המעי הגס והרקטום (חלחולת) מבפנים, לצורך איתור מוקדם של נגעים טרום-ממאירים וממאירים במעי, בצורת פוליפים או גידולים. 

מאחר ובדיקת קולונוסקופיה וירטואלית עדיין חדשה יחסית בעולם, עדיין נמדדת יעילותה בהשוואה לבדיקת הסקר המומלצת לאיתור סרטן מעי גס, הלוא היא הקולונוסקופיה הרגילה, ולכן השימוש בה כבדיקת סקר עדיין מצומצם יחסית. החשיבות לאיתור מוקדם של נגעים סרטניים במעי הינה עצומה, ועוזרת להביא לאחוזי ריפוי גבוהים של עד 90% כאשר מתגלה בשלבים מוקדמים.אוכלוסיות בסיכון

בדיקת סקר לסרטן המעי הגס מומלצת כיום לאנשים החל מגיל 50, או לאנשים החל מגיל 40 באם ישנה היסטוריה של סרטן מעי גס במשפחה. בדיקה אבחנתית מומלצת לאנשים עם ממצא חיובי בבדיקת דם סמוי בצואה או סיפור של שלשולים כרוניים. 

באם בדיקת קולונוסקופיה מתפרשת כתקינה ניתן לחזור עליה לאחר 8-10 שנים. לאנשים בעלי סיכון מוגבר מאד לסרטן מעי גס (למשל בעלי קרוב משפחה מדרגה ראשונה שחלה בסרטן המעי לפני גיל 50), מומלץ לעתים לבצע רק קולנוסקופיה רגילה, שכן קולונוסקופיה וירטואלית אינה מאפשרת לעשות פעולות תוך כדי הבדיקה- למשל לקיחת ביופסיות או כריתת הפוליפ באם יימצא. הבדיקה אינה מומלצת לנשים בהריון בשל פליטת הקרינה, שעלולה לפגוע בעובר.

מחלות קשורות

נגעים ממאירים וטרום ממאירים במעי הגס והרקטום, גידולים שפירים של המעי, פוליפים, סרטן מעי גס וסרטן הרקטום, תהליכים דלקתיים של המעי

מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת קולונוסקופיה עושים במגוון מצבים, ראשית, כבדיקת סקר לאיתור מוקדם של פוליפים וגידולים במעי הגס והרקטום. 

בנוסף, היא נעשית לצורך מעקב אחר גדילה של פוליפים שנתגלו בעבר, או מעקב אחר הישנות מחלה באנשים אשר עברו ניתוח לכריתת פוליפ/ גידול בעבר, וכן כאשר לא מצליחים לבצע קולנוסקופיה רגילה בשל למשל גידול, החוסם את מעבר צינור הבדיקה.

איך להתכונן לבדיקה?

לקראת הבדיקה נדרשת דיאטה מגבילה למשך כ-72 שעות לפני: יש להפסיק באכילת מזון מוצק, ולצרוך רק נוזלים צלולים כגון: מים, תה, קפה, מיצים צלולים (ללא צבע סגול או אדום), קרחונים וג'לטין (ללא צבע סגול או אדום). 

בנוסף, יינתן חומר משלשל לניקוי המעי כיומיים לפני הבדיקה, ושתיית חומר הצובע את שאריות הצואה במעי למקרה ונותרו. חומר הצבע בשתייה בעל טעם מלוח ולא נעים, והחומר המשלשל מצריך שימוש תכוף בשירותים. 

ההכנה לבדיקה נחשבת כמעייפת, לרוב יותר מהבדיקה עצמה, ולכן מומלץ להישאר בבית בזמן ההכנה. יש לשמור על צום של כ-6-8 שעות לפני הבדיקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: