אינדקס בדיקות חזור

ברונכוסקופיה Bronchoscopy

תאור

ברונכוסקופיה הינה בדיקה המאפשרת הסתכלות בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות (כולל הריאות), באמצעות החדרת צינורית אופטית ארוכה ודקה לתוכם דרך האף או הגרון. הצינורית היא לרוב גמישה, ומאפשרת בדיקה שלא תחת הרדמה. 

הסתכלות בדרכי הנשימה חיונית במספר מצבים, בהם יש לאבחן בעיות בדרכי הנשימה, למשל שאיפה של גוף זר, זיהומים שונים, גידולי ריאה ומחלות ריאתיות שונות. 

בדיקת ברונכוסקופיה מאפשרת תוך כדי הסתכלות גם לקיחת דגימות רקמה (ביופסיה) ודגימות כיח דרך הצינורית, ועל ידי כך מתבצעת בהמשך אבחנה מיקרוסקופית מדויקת של המצבים הנ"ל.

אוכלוסיות בסיכון

יש ליידע את הרופא על לקיחת תרופות מסוג מדללי דם, ועל אלרגיה לתרופות, בייחוד לחומרי הרדמה, לפני הבדיקה. 

כמו כן, על הסובלים מהפרעות קרישה ודימומים ליידע על כך את הרופא. 

לצורך ביצוע בדיקת ברונכוסקופיה יש לקבל את הסכמת המטופל/ת, באמצעות חתימה על טופס הסכמה. במידה ומדובר בקטינים יש צורך בהסכמת ההורים.

מחלות קשורות

בליעת גוף זר, גידולי ריאה ממאירים, גידולי ריאה שפירים, ציסטות ריאתיות, אבצס ריאתי, דלקת ריאות כרונית (חיידקית/נגיפית), שחפת, זיהומי ריאה פטרייתיים, מחלות אידיופטיות של הריאה (ממקור לא ידוע), מחלות ריאה תעסוקתיות (אזבסטוזיס, בריליוזיס).

מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת ברונוכוסקופיה נעשית על מנת לזהות ולטפל בבעיות בדרכי האוויר, כגון דימום, קוצר נשימה או שיעול כרוני. כמו כן, משתמשים בה לצורך אבחנה של בעיות, שהודגמו קודם לכן בבדיקות הדמיה שונות (צילום חזה, CT וכו'), והמצריכים בירור מעמיק.

הבדיקה מאפשרת כאמור לקיחת דגימות כיח, המשמשות לאבחנת זיהומים שונים (דלקת ריאות חיידקית, שחפת), וכן לקיחת ביופסיות מהרקמה ומקשריות לימפה באזור, המשמשות לאבחנת התפשטות גידולי ריאה ומחלות דלקתיות של הריאה. 

סיבה נוספת לביצוע בדיקת ברונכוסקופיה, היא למשל במצב חירום, לצורך מציאת גוף זר, אשר עלול לחסום את דרכי האוויר, ומשיכתו החוצה.

איך להתכונן לבדיקה?

לרוב אין צורך בהכנות מיוחדות לבדיקת ברונכוסקופיה. במקרים מסוימים עורכים את הבדיקה עם צינורית קשיחה, תחת הרדמה מקומית בחדר ניתוח. פרוצדורה זו מחייבת שמירה על צום של כ-8-10 שעות קודם. יש להוציא שיניים תותבות במידה וקיימות. 

לעיתים יש צורך בביצוע צילום חזה לפני ואחרי הבדיקה, ע"פ הוראת רופא.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: