אינדקס בדיקות חזור

חמצן בדם O2 Saturation

תאור

בדיקת רוויון חמצן O2 בדם מבטאת את החלק של ההמוגלובין שקשור לחמצן מתוך סך כל ההמוגלובין. כששואפים אויר לריאות, החמצן עובר אל כלי הדם שבריאות ונקשר להמוגלובין (חלבון בכדוריות הדם האדומות). ההמוגלובין קושר את החמצן בריאות, היכן שריכוזו גבוה ומשחרר אותו ברקמות, היכן שריכוזו נמוך. 


במצב תקין בין 95-100% מההמוגלובין קשורים לחמצן. מצבים שונים הפוגעים בהעברת החמצן לריאות או מהריאות לכלי הדם (דוגמת דלקת ריאות או התקף אסתמה) יכולים לגרום לירידה בכמות החמצן בדם העורקי, וכתוצאה מכך כמות ההמוגלובין שיכול להקשר לחמצן יורדת, ולכן גם הסטורצייה יורדת.

המוגלובין הקשור לחמצן מחזיר אור באופן שונה מהמוגלובין שאינו קשור לחמצן. תכונה זו מנוצלת על מנת לאמוד את אחוז ההמוגלובין המחומצן. מד הסטורציה (pulse oximeter) מורכב מנורה הפולטת אור אדום בשני אורכי גל שונים ומחיישן. החיישן קולט את החזרי האור, המושפעים בעיקר מהיחס בין המוגלובין מחומצן להמוגלובין לא מחומצן, ומחשב את הסטורציה באחוזים.


קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם


בדיקות דם


אוכלוסיות בסיכון

בבדיקת חמצן בדם באמצעות מד סטורציה אין סיכון. אם יש לך ציפורניים מודבקות או לק, יתכן שיהיה צורך להסיר אותם באצבע אחת על מנת לבצע את הבדיקה, מכיוון שהם מפריעים לבדיקה. אם אתם סובלים מסקלרודרמה או מחלות אחרות הפוגעות בכלי דם באצבעות, יתכן שהבדיקה לא תיתן מידע מהימן.

מחלות קשורות

מחלות ריאתיות, מחלות לבביות

מתי עושים את הבדיקה?

·         בדיקת ראשונית באנשים עם חשד למחלה ריאתית (ע"פ תלונות כגון קוצר נשימה, או סימנים כגון כחלון) או עם מחלה ריאתית ידועה.
·         בדיקת ראשונית באנשים עם חשד למחלה לבבית (ע"פ תלונות כגון כאבים בחזה או דפיקות לב או סימנים כגון דופק מהיר) או עם מחלה לבבית ידועה.
·         על מנת לנטר בזמן אמת חולים עם מחלות לבביות או ריאתיות במחלקות אשפוז ובטיפול נמרץ
·         ניטור בחולים הנזקקים לחמצן 
·         בחדר ניתוח, כאחד מאמצעי הניטור הבסיסיים.
·         בכל חולה המוכנס לחדר הלם (חדר לטיפול בחולים קשים או פצועים במיון)

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך להתכונן לבדיקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: