אינדקס בדיקות חזור

בדיקת קפסולה Video Capsule Endocopy, VCE

תאור

רוב המקרים של דמם ממערכת העיכול נובעים מדמם ממערכת העיכול העליונה (ושט, קיבה, תריסריון) או התחתונה (המעי הגס). מעט מקרי דמם נובעים מהמעי הדק, אולם, עד לאחרונה לא ניתן היה לאתר מקורות דמם במעי הדק ללא ביצוע בדיקות חודרניות מאוד. 

קפסולת וידאו הינה בדיקה חדשה יחסית המשמשת לאבחון מצבים המערבים את המעי הדק, בעיקר מציאת מקור דמם שלא אותר בבדיקות הסטנדרטיות (גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה). בזמן בדיקת קפסולה בולעים קפסולה מיוחדת, חד פעמית, המכילה מצלמה ומשדר. המצלמה עוברת במערכת העיכול ומשדרת תמונות למכשיר הנלבש ע"י הנבדק. לאחר מכן הרופא מסתכל על התמונות במחשב ויכול לאתר את מקור הדימום.

אוכלוסיות בסיכון

בדיקת קפסולה אינה מומלצת באנשים הבאים:

· אנשים בעלי היצרות ידועה במערכת העיכול, פיסטולות או חסימת מעיים

· אנשים עם היסטוריה של מספר ניתוחי בטן (מעלה סיכון לחסימת מעיים)

· אנשים הסובלים מהאטה בפעילות המעיים (גסטרופרזיס) – לרוב על רקע סוכרת

· נשים בהיריון

· אנשים עם בעיות בבליעה

· אדם הנדרש לבצע MRI (יש לדחות את בדיקת הקפסולה עד לאחר ה-MRI, או לבצע את ה-MRI רק לאחר שבוצעה בדיקת הקפסולה ובטוחים שהיא יצאה מהגוף).

כאשר קיים חשש שהקפסולה עשויה להתקע, ניתן להשתמש בבדיקה מקדימה המשתמשת בקפסולה המכילה משדר בלבד ועשויה מחומרים המתפרקים מעצמם, ולכן אם היא נתקעת היא אינה מסוכנת. בדיקה זו מאפשרת לרופא לנבא אם קפסולת הוידאו עלולה להתקע במעיים.

מחלות קשורות

אנגידיספלזיה של המעי הדק (Angiodysplasia), דמם סמוי ממע' העיכול (Occult bleeding), מחלת קרוהן (Crohn Disease), גידולים של המעי הדק. 

מתי עושים את הבדיקה
.

הסיבה העיקרית לביצוע הבדיקה הינה עדות לדמם ממערכת העיכול (בדרך כלל, ע"פ אנמיה של חסר ברזל) שעברה בירור באמצעות גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה ללא ממצאים. סיבה נוספת הינה חשד למחלת קרון, שעברה את הבירור הרגיל (הכולל גסטרוסקופיה, קולונוסקופיה וצילום באריום) ללא ממצאים.

איך להתכונן לבדיקה..

· יתכן שתוצאות בדיקת הקפסולה יראו שעליכם לעבור ניתוח, לרוב לצורך כריתה של נגע מדמם מהמעי הדק. אם אתם מסרבים לניתוח, יתכן שהבדיקה לא תשנה דבר בטיפול הרפואי שתקבלו, ויש להתייעץ עם הרופא בנוגע לכך.

· קיימות כיום מספר סוגי קפסולות: למעבר במעי הדק, למעבר במעי הגס, ולמעבר בושט ובקיבה. סוג ההכנה שיש לבצע משתנה בין בדיקה לבדיקה.

· באופן כללי עליכם להקפיד על הדיאטה מסוימת, לרוב של נוזלים צלולים ביום שלפני הבדיקה. יש לוודא שהבנתם את הוראות הרופא, ולפנות ולהעזר בדפי המידע שתקבלו. 10 שעות לפני הבדיקה יש להיות בצום מוחלט.

· אם אתם לוקחים תרופות קבועות, התייעצו עם הרופא המטפל – יתכן והוא ישנה לכם חלק מהתרופות לצורך הבדיקה. אם נאמר לכם לקחת תרופות, יש לקחת אותן בזמן הרגיל עם לגימת מים, אולם אין לקחת תרופות שעתיים לפני הבדיקה, אלא אם כן נאמר לכם אחרת.

· אין למרוח קרם גוף או אבקה כלשהי על הגוף ביום הבדיקה

· יש להגיע לבושים בבגד המורכב משני חלקים (לא שמלה), לא צמוד ולא שקוף.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: