אינדקס בדיקות חזור

בדיקת שתן Urine Test

תאור

מטרתה של בדיקת שתן לבדוק מרכיבים שונים של השתן, שהוא עצמו מהווה תוצר הפסולת העיקרי של הגוף. השתן נוצר בכליות, שאחראיות על פינוי חומרי הפסולת, מינרלים, נוזלים ומרכיבים אחרים מזרם הדם, אל תוך השופכנים, שמתנקזים בעצמם לשלפוחית השתן ומשם החוצה דרך השופכה. 

השתן מכיל מאות חומרי פסולת שונים בהתאם לצריכת המזון והשתייה, התרופות והמרכיבים התזונתיים האחרים של האדם. פענוח בדיקת שתן מאפשר אפיון כימי מעבדתי פשוט למרכיבי דגימת השתן.
פענוח בדיקת שתן כולל מדדים הבאים: צבע, צלילות, ריכוז השתן, רמת חומציות, נוכחות של סוכר או חלבון בשתן, נוכחות תאי דם לבנים של מערכת החיסון או תאי דם אדומים וכו'. 
בדיקת שתן מספקת מידע חשוב אודות התפקוד הכלייתי, על דלקת בדרכי השתן , זיהומים ועוד.


קראו עוד: המדריך המלא לפענוח בדיקות דם;  המדריך לפענוח בדיקת שתן

אוכלוסיות בסיכון

הנוטלים תרופות מסוימות, שעלולות לצבוע את השתן, כגון ויטמין B, סוגי אנטיביוטיקה ספציפיים ותרופות נוגדות פרכוס, יתבקשו לעיתים להפסיק את השימוש בתרופה מספר ימים לפני בדיקת שתן, לאחר התייעצות על כך עם הרופא המטפל.

על הנוטלים תרופות מסוג משתנים ליידע על כך את הרופא לפני בדיקת השתן.


מחלות קשורות

בדיקת שתן מאפשרת לקבל מידע בנוגע לתהליכים הבאים: זיהום בדרכי השתן או זיהום כלייתי, התייבשות, אבנים בדרכי השתן או בכליות, סוכרת, יתר לחץ דם, גידולים שפירים או ממאירים של דרכי השתן או הכליות, דלקת כרונית של שלפוחית השתן (ציסטיטיס), מחלות אוטואימוניות של הכליה (כגון זאבת - lupus, gout), פגיעה כלייתית עקב תרופות, ריכוז יתר של השתן (SIADH), דלקת חריפה של הכליה (acute glomerulonephritis), רעלת הריון ועוד.

מתי עושים את הבדיקה
?

בדיקת שתן מבוצעת כאשר ישנו חשד למחלה או זיהום של דרכי השתן או הכליות, למשל עקב סימפטומים של חום, צריבה, תכיפות או דחיפות במתן שתן, כאב מותני או הופעת דם בשתן. 

בנוסף, פענוח תוצאות של בדיקת השתן מסייעת להעריך את חומרת המחלות המשפיעות על הכליות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, אבני כליות וכד'. בנוסף ניתן לבצע בדיקה זו כחלק מבדיקה גופנית ומעבדתית תקופתית רגילה.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנות מיוחדות לקראת בדיקת שתן. מספר ימים לפני, רצוי לא לאכול מזונות שעשויים לצבוע את השתן, כגון: סלק, ירקות אדומים או אוכמניות. בנוסף רצוי לא לבצע לפני מאמץ גופני חריג מן הרגיל, שכן עלולה להיות הטיה בתוצאות הבדיקה, עקב פירוק מוגבר של חלבוני שריר.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: