אינדקס בדיקות חזור

בדיקת דופלר (Doppler Ultrasound, Dupplex)

תאור

בדיקת דופלר משמשת להערכת זרימה בכלי דם. הוא מבוצעת באמצעות מתמר המחובר למחשב. המתמר שולח גלי קול בתחום העל-קול (אולטרא-סאונד) שאינו נשמע ע"י אוזן אנושית וקולט את הגלים המוחזרים. כאשר תאי דם אדומים זורמים בכלי דם, הם מחזירים את גלי הקול באופן שונה מאשר אילו לא היו זורמים בו. 

המחשב המחובר למכשיר מפענח את המידע המתקבל מהמכשיר ומפיק תמונה או קול המראים את עוצמת הזרימה ולעיתים את כיוונה. טכניקת הדופלר משולבת ברוב המוחלט של מכשירי האולטרא-סאונד הקיימים כיום. קיימים גם מכשירי דופלר קטנים ייעודיים לבדיקת זרימה בכלי דם. המונח Dupplex (דופלקס) משמש לתיאור מכשיר דופלר היוצר תמונה דו-ממדית, לעומת הדופלר הרגיל הנותן מידע באופן חד ממדי.

אוכלוסיות בסיכון

בדיקת דופלר דומה לבדיקת אולטרא-סאונד, אינה חודרנית ואינה כרוכה בסיכון. כמו בבדיקת אולטרא-סאונד , קיים קושי לבצע את הבדיקה אם כלי הדם שאותו מעוניינים לבדוק נמצא מתחת לעצם, אויר או שומן רב. 

אם הנבדק אינו יכול שלא לנוע (ילדים קטנים) יתכן שהבדיקה לא תוכל להתבצע ללא טשטוש או הרדמה. בנוסף, אם הנכם סובלים מקצב לב לא סדיר, יתכן שתוצאות בדיקת דופלר יהיו פחות אמינות, מכיוון שזרימת הדם עשויה להראות לא תקינה, למרות שכלי הדם תקינים.

מחלות קשורות

מחלות כלי דם, DVT, PE, גידולים. מחלות בעובר: Rh Isoimmunization, רעלת הריון , אנמיה חרמשית. 

מתי עושים את הבדיקה
?

· זיהוי של קרישי דם, היצרויות או חסימות בכלי דם במקומות שונים בגוף, במיוחד בצוואר, בידיים וברגליים. היצרות בעורקי הדם של הצוואר עלולה לגרום להתעלפויות, סחרחורות ואף לשבץ. קריש דם בעורקי הרגליים העמוקים (Deep Vein Thrombosis – DVT) גורם לכאבים ומעלה סיכון לתסחיף ריאתי (Pulmonary Embolism – PE), שהוא מצב מסכן חיים. 

היצרויות בעורקי הרגליים יכולה לגרום לכאבי רגליים המופיעים במאמץ. כמו כן, זיהוי היצרויות בכלי הדם ומידת חומרתן מסייע לרופא להחליט האם נדרש טיפול ומהו הטיפול הרצוי.

· הערכה של ורידים לא תקינים, כמו במקרה של דליות ברגליים

· לפני ניתוח מעקפים כדי לבחון את מידת זרימת הדם בכלי הדם המיועדים להיות מעקפים.

· הערכת זרימת הדם לכליה מושתלת

· לאחר ניתוח כלי דם, להערכת זרימת הדם

· לאיתור ורידים לא תקינים לפני טיפולים המיועדים להריסתם (אבלציה)

· במסגרת אולטרא-סאונד בהיריון להערכת זרימת הדם בשלייה, חבל הטבור ומוח העובר.

· הערכת זרימת הדם בגידולים

איך להתכונן לבדיקה?

יתכן שתתבקשו שלא להשתמש במוצרים המכילים ניקוטין (דוגמת סיגריות) בשעתיים שלפני בדיקת דופלר. הניקוטין גורם לכיווץ כלי דם ועלול לפגוע באמינות התוצאות.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: