אינדקס בדיקות חזור

גסטרוסקופיה Esophago-gastro-duedenoscopy, Upper Endoscopy

תאור

בדיקת גסטרוסקופיה היא בדיקה רפואית המבוצעת על ידי רופא. הרופא מחדיר לחלל כלשהו בגוף צינור (אנדוסקופ) שבקצהו יש מצלמה ומקור אור. 

האנדוסקופ מצלם את פנים הגוף ושולח בזמן-אמת את התמונות למסך טלוויזיה הממוקם מול הרופא. הרופא מניע את האנדוסקופ ויכול להשתמש בו גם על מנת לקחת ביופסיה, לכרות פוליפ או לעצור כלי דם מדמם. 

אנדוסקופיה של מערכת העיכול העליונה יכולה לכלול את הושט (esophagus), קיבה והתריסריון (duodenum). אל התריסריון מתחברים צינור המרה וצינור הלבלב, וניתן באמצעות בדיקה זו לבצע צנתור של מבנים אלא לצורך אבחנה וטיפול (ERCP: Endoscopic Retrograde Cholangio-Pancreatography). צנתור זה מצריך הזרקת חומר ניגוד. 

ניתן להשתמש בצורה זו של בדיקה גם לצורך טיפול בדרכי המרה, למשל – הכנסת תומכן (סטנט) לצינור המרה, על מנת למנוע את חסימתו על ידי גידול. בנוסף לכך, ניתן להשתמש באנדוסקופ המכיל מתמר אולטרא-סאונד וכך לקבל מידע על מחלות הנמצאות בדופן מערכת העיכול או בסמוך לה (EUS: Endoscopic Ultrasound).
אוכלוסיות בסיכון

כל בדיקת גסטרוסקופיה טומנת בחובה סיכון קטן לדימום או התנקבות. סיכון זה הוא נמוך למדי (פחות מ-0.1%) באנדוסקופיה אבחנתית. כאשר מבצעים באמצעות אנדוסקופיה גם פעולות טיפוליות (כגון כריתת פוליפ), הסיכון לסיבוכים אלו עולה עד ל-2%. בבדיקת צנתור דרכי מרה (ERCP) קיימים סיכונים נוספים, הנעים בין דלקת קלה של הלבלב לזיהומים שונים ודימום. 

גם בבדיקה זו, הסיכון עולה בביצוע פעולות התערבותיות. הסיכון באולטרא-סאונד אנדוסקופי ללא התערבויות זהה לזה של אנדוסקופיה רגילה. חשוב לציין שסיבוכים אלה ניתנים לטיפול במקרים רבים במקום, אולם הם לעיתים מצריכים ניתוח.

מחלות קשורות

כיב קיבה, ריפלוקס (GERD), דליות בוושט (Esophageal Varices), גידולים בושט, קיבה, תריסריון, כבד ולבלב, דימום, Mallory-Weiss Tear, אבנים בכיס מרה.

מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת גסטרוסקופיה יכולה להעשות באופן אלקטיבי (כלומר, עם קביעת תור מראש) או באופן דחוף (לרוב בבית חולים). 

להלן המקרים בהם הבדיקה מבוצעת:

·         לצורך בירור תלונות של כאבים בבטן עליונה או בחזה, צרבת, בחשד לכיב קיבה, ריפלוקס (GERD)

·        
לצורך בירור תלונות של קשיים או כאבים בבליעה, בחילות או הקאות

·        
במסגרת בירור לאנמיה

·        
לצורך בירור תלונות של הקאה דמית, במיוחד בחולי כבד

·        
לצורך טיפול בדליות בוושט

·        
לצורך אבחון וטיפול במחלות המערבות את דרכי המרה (דוגמת אבנים בדרכי מרה) – במסגרת צנתור דרכי מרה (ERCP) או אולטרא-סאונד אנדוסקופי (EUS).

·        
לצורך הערכת מידת התפשטותם של גידולים בדופן הושט, הקיבה, התריסריון, מסביב ללבלב או דרכי המרה – במסגרת אולטרא-סאונד אנדוסקופי (EUS).
איך להתכונן לבדיקה?

·         לפני בדיקת גסטרוסקופיה יש לדווח לרופא האם אתם סובלים מבעיה כלשהי באחד ממסתמי הלב, אם נאמר לכם שאתם צריכים לקחת אנטיביוטיקה לפני טיפולי שיניים או פעולות ניתוחיות, אם יש לכם מסתם מלאכותי או אם אי פעם סבלתם מזיהום של מסתם הלב (אנדוקרדיטיס). אם ידוע לכם על מצב כזה, יתכן שתצטרכו לקחת אנטיביוטיקה לפני הבדיקה.

·        
יש לדווח האם יש לכם אלרגיה לתרופות, והאם אתם סובלים ממחלות של הלב או הריאות

·        
יש לדווח לרופא האם את בהיריון

·        
אין לאכול או לשתות 8 שעות לפני הבדיקה. אם אתם נוטלים תרופות יש להתייעץ עם הרופא המטפל. במקרה שנאמר לכם לקחת את התרופות יש לקחת אותן עם לגימה קטנה של מים בזמן הרגיל. אם אתם סובלים מסכרת, יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לאיזון הסוכרת ביממה שלפני הבדיקה. 

·        
הביאו איתכם את התרופות שלכם כדי שתוכלו לקחת אותן לאחר הבדיקה. חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל במיוחד אם אתם נוטלים תרופות לדילול דם מסוג קומדין או פלביקס.

·        
הבדיקה כרוכה לרוב בטשטוש או הרדמה שטחית. לאחר הבדיקה לא תוכלו לנהוג, לכן אם לא נאמר לכם שאתם עתידים להשאר באשפוז לאחר הבדיקה, עליכם לדאוג לסידור. כמו כן, אין להפעיל מכונות מסוכנות או ציוד כבד ב-8 שעות שלאחר הבדיקה.

 

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: