אינדקס בדיקות חזור

ביופסיה כבד Liver Biopsy

תאור

ביופסית כבד הינה בדיקה פולשנית, בה לוקחים דגימה מרקמת הכבד בגוף, על מנת לבחון אותה בצורה קרובה (תחת מיקרוסקופ). 

לרוב מציעים לערוך ביופסיה כבד, כאשר בדיקות קודמות העלו חשש, כי קיימת בעיה כבדית (למשל באם יש הפרעה בתפקודי כבד בלתי מוסברת או גילוי של גוש בבדיקת הדמיה), ולא ניתן להגיע לאבחנה מדויקת בדרכים לא פולשניות. 

ישנן מספר דרכים לבצע ביופסיה כבד, לרוב ע"י חיתוך פיסת רקמה באמצעות מחט ייחודית. לעיתים לוקחים ביופסיות מהכבד תוך כדי ניתוח.

אוכלוסיות בסיכון

על חולי לב וריאות ליידע על כך את הרופא לפני הבדיקה. בנוסף, יש ליידעו על לקיחת תרופות מסוג מדללי דם (יתכן כי הנבדק יתבקש להחליף תרופה בימים הקודמים לבדיקה). 

ביופסית כבד אינה מומלצת כלל לסובלים מהפרעות קרישה ודימומים. 

לצורך ביצוע בדיקת ביופסיה כבד יש לקבל את הסכמת המטופל/ת, באמצעות חתימה על טופס הסכמה. במידה ומדובר בקטינים יש צורך בהסכמת ההורים.

מחלות קשורות

זיהומים נגיפיים של הכבד (הפטיטיס B, הפטיטיס C), מחלות אוטואימוניות (שחמת של דרכי המרה), שחמת הכבד מסיבות שונות (אלכוהול, כבד שומני וכו'), פגיעה כבדית עקב מחלות דלקתיות של המעי (הצטלקות של דרכי המרה), גידולי כבד (הפטומה, אדנומה) ועוד.

מתי עושים את הבדיקה
?

הבדיקה נעשית לרוב על מנת לאבחן בעיה כבדית, או בעיה בדרכי המרה התוך כבדיים, על רקע של צהבת בלתי מוסברת של העור, בדיקת דם המראה הפרעה בתפקודי כבד (שהיא לאורך זמן ואינה מוסברת), חשד לבעיה הנראית בבדיקות הדמיה (אולטרא-סאונד, CT או בדיקה גרעינית), או הגדלה פתאומית בלתי מוסברת של הכבד. 

באמצעות ביופסית כבד ניתן לאבחן מחלות כבד שונות על רקע אוטואימוני (חיסון עצמי), זיהומי, דלקתי, או גידולי. ביופסיות כבד במהלך ניתוח לרוב מבוצעות על מנת לאבחן התפשטות גידול לכבד.

איך להתכונן לבדיקה?

ההכנות לבדיקה תלויות בסוג הביופסיה המבוצעת. לשם ביופסיית מחט יוזרק חומר הרדמה מקומי, לצורך טשטוש המקום. 

לשם ביופסיה פתוחה (בניתוח) יש לרוב צורך בהרדמה מלאה, ושמירה על צום מלא של 8-12 שעות לפני.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: