אינדקס בדיקות חזור

אנטיגן סגולי של הערמונית (PSA) Prostate-Specific Antigen Test

תאור

PSA הינו גליקופרוטאין (חלבון בעל שיירים סוכריים) המיוצר על-ידי תאים בערמונית. חלבון זה הינו פרוטאז, כלומר חלבון בעל יכולת פירוק חלבונים אחרים. ה-PSA נמצא ברמה גבוהה ברקמת הערמונית ובנוזל הזרע. תפקידו הביולוגי הינו גרימת התנזלות הזרע - המפורט בפרק העוסק בספירת הזרע. כמו-כן נמצא ה-PSA (ברמות מתונות יותר) גם בבלוטות אברי המין של נשים וברקמת השד, ורמתו עולה בזמן הריון.
כלומר למרות שמו - אין חלבון זה נמצא באופן בלעדי ברקמת הערמונית, אך ניתן לומר כי באופן פונקציונלי ניתן להשתמש בו לצורך אבחנה ומעקב של תהליכים פתולוגיים של הערמונית. כמו-כן יש לציין כי רמה מוגברת של PSA אינה ייחודית לסרטן הערמונית - יותר ממחצית מכלל הגברים שלהם רמה מוגברת של PSA לא יאובחנו כסובלים מגידול בערמונית. תהליכים נוספים אשר יובילו להגברת רמתו של ה-PSA מפורטים בסעיף "הסבר תוצאות". עם זאת, ככל שרמת ה-PSA גבוהה יותר, הסיכון כי מדובר בגידול הערמונית עולה גם הוא. יש לזכור כי גם כאשר ה-PSA הינו ברמה המוגדרת כתקינה (0-4ng/ml), קיים סיכון של עד כ-25% כי בביופסיה של הערמונית יימצא סרטן הערמונית. לכן יש להתייחס לא רק לרמה הראשונית של PSA, אלא גם לשינויים הכמותיים ברמתו לאורך תקופת המעקב. עליה משמעותית של PSA המוגדרת מעל 0.75ng/ml בטווח של שנה מעלה את הסיכון לסרטן הערמונית ומהווה גם הוא סיבת הפנייה לביופסיה של הערמונית. ה-PSA, למרות מגבלותיו, משמש כסמן הטוב ביותר לניבוי של סרטן הערמונית או כמעקב לאחר חולים אשר טופלו בשל סרטן הערמונית. נדיר שסרטן הערמונית יחזור לאחר טיפול ללא עליה של רמת ה-PSA.

אוכלוסיות בסיכון

אין סיכון בעת בדיקת PSA, מעבר לסיכון בכרוך בבדיקת דם רגילה. אם אתם נוטלים תרופות יש לדווח על כך לרופא, מכיוון שהם עשויות לשנות את רמות ה-PSA בדם. תרופות הורמוניות כגון תרופות לעיכוב נשירת שיער יכולות להוריד את רמת ה-PSA בחצי, ויש להתחשב בכך בזמן פענוח התוצאות. 

כמו כן, עליכם לדווח לרופא אם עברתם לאחרונה החדרה של קטטר שתן, ביופסיה מהערמונית או אם אובחנתם כסובלים מדלקת של הערמונית, שכן מצבים אלה עשויים להעלות את ערך ה-PSA.

מחלות קשורות

סרטן הערמונית , הגדלה שפירה של הערמונית (BPH), דלקת של הערמונית (פרוסטטיטיס).

מתי עושים את הבדיקה?

· בדיקת  PSA . נהוג לבצע את הבדיקה בכל גבר מעל גיל 50, אם אין גורמי סיכון, או בגיל צעיר יותר אם יש גורמי סיכון. לא נהוג לבצע את הבדיקה מעל גיל 70.
· לאחר ניתוחים או טיפולים שמטרתם להסיר או להרוס את הערמונית.
· במהלך טיפול הורמונאלי, כדי לנטר את השפעת הטיפול

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת.

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות או השפעות מיוחדות.

תינוקות: לא רלוונטי.

הנקה: לא רלוונטי.

נהיגה: אין בעיות או השפעות מיוחדות.

תרופות אחרות: טיפול הורמונלי כגון - אסתרוגנים, תרופות בעלות אפקט אנטי-אנדרוגני או חוסמי 5-reductase מקטינים את רמת ה- PSA ולכן יש ליידע את הרופא לפני בדיקת רמת PSA.

הריון: לא רלוונטי.

קשישים: לא רלוונטי.

אזהרות כלליות:

שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור)