אינדקס בדיקות חזור

שקיפות עורפית Nuchal Translucency

תאור

שקיפות עורפית הינה בדיקת אולטרסאונד פשוטה, המתבצעת כחלק מבדיקות הסקר הרגילות שנעשות בזמן הריון, לצורך הגדלת סיכויי הזיהוי של הפרעות כרומוזומליות בעובר, ובעיקרן של תסמונת דאון, על ידי הערכת כמות הנוזל הקיים בעורפו של העובר (מכאן השם שקיפות עורפית). עוברים אצלם נמצאת כמות גדולה יותר של נוזל עורפי בבדיקת שקיפות עורפית, נמצאו במחקרים כבעלי סיכון מוגבר יותר להיות נשאים של פגמים כרומוזומליים כגון תסמונת דאון, בפרט בנשים מבוגרות יותר אשר אצלן מוגבר הסיכון ללדת עוברים עם תסמונת זו. בנוסף, בדיקת שקיפות עורפית עוזרת לוודא את שבוע ההריון המדויק.

הנוזל הנמדד הוא הנוזל הצווארי הלימפטי, אשר מצוי בכמויות גדולות יחסית לגודל העובר כאשר הוא אינו נספג - זאת במידה וקיימים מומים מולדים הקשורים בעיקר למערכת העצבים, המפריעים לספיגתו.

אוכלוסיות בסיכון

שקיפות עורפית מומלצת לכל אישה בהריון, וזאת מכיוון שבכל הריון קיים סיכון לתסמונות כרומוזומליות, גם בגילאים צעירים של האם. הבדיקה מסייעת לרופאים להעריך את הסיכון לתסמונות אלו והאם כדאי להם להמליץ על בדיקות נוספות לשם בירור מעמיק יותר.

התסמונת הגנטית הנפוצה ביותר הינה תסמונות דאון (הנקראת גם טריזומיה 21), ואותה יכולה בדיקת שקיפות עורפית לבדה לחזות בכ-60% מהמקרים. הסיכון לתסמונת זו עולה ככל שגיל האם עולה, ועומד על כ- 1:1400 הריונות כשגיל האם מתחת ל-25, כ- 1:350 הריונות בגיל 35, וכ- 1:100 הריונות בגיל 40.

הדרך הוודאית ביותר לדעת האם העובר לוקה בתסמונת היא על ידי ביצוע בדיקות חודרניות יותר כגון- בדיקת מי שפיר או בדיקת סיסי שלייה, אשר מאפשרות לבדוק תחת מיקרוסקופ את רצף הכרומוזומים של העובר, אולם בבדיקות אלו כרוך סיכון של 0.5-1% להפלת העובר. בישראל קבעו, כי בדיקת מי שפיר מומלצת לנשים בהריון אשר גילן 35 ומעלה, כיוון שרק אז נמוך הסיכון להפלה מהסיכון ללקות בתסמונת.

עבור נשים מתחת לגיל 35, מומלץ שילוב של בדיקות הסקר- שקיפות עורפית, ובדיקה נוספת לרמת 3 חלבונים מסוימים בדם, שיחד יכולים להצביע על בעיה כרומוזומלית באחוזי ניבוי גבוהים (85%-95%).

מחלות קשורות

בנוסף לתסמונת דאון, שקיפות עורפית יכולה להצביע גם על תסמונות גנטיות נדירות יותר כגון תסמונת טרנר, טריזומיה 18 וטריזומיה 13.

מתי עושים את הבדיקה?

שקיפות עורפית נעשית בין שבוע 11-13 להריון, מומלצת בארץ לביצוע בכל ההריונות.

איך להתכונן לבדיקה

שקיפות עורפית מבוצעת ע"י מכשיר אולטרסאונד רגיל, ואין צורך להכנה מיוחדת לקראתה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: