אינדקס בדיקות חזור

העמסת סוכר OGTT-Oral Glucose Challenge Test

תאור

כל התאים בגופנו זקוקים לסוכר (גלוקוז) כדי לייצר אנרגיה. הסוכר, שמתקבל ממזון ומשקאות שאנו צורכים, מגיע אל מחזור הדם ומשם - לתוך התאים. לכן, רמת הסוכר בדם עולה לאחר ארוחה יורדת בהדרגה לאחר מכן. במחלת הסוכרת, רמת הגלוקוז (הסוכר) בדם עולה לאחר ארוחה, אך נשארת גבוהה שעות רבות לאחר מכן. רמות סוכר גבוהות בדם לאורך זמן גורמות לסיבוכי סוכרת, כגון נזק לאיברים פנימיים רבים, לכלי הדם ולמערכת העצבים.


מעקב אחר רמות סוכר (גלוקוז) בדם מסייע לשמירה על איזון סכרת הריון


סכרת הריון וסיכוניה
בגלל שינויים פיזיולוגיים והורמונאליים רבים המתרחשים בגוף האישה בזמן ההריון, יש נטייה מוגברת להתפתחות סכרת הריון. מה שמאפיין את סכרת ההריון, שהיא מתפתחת במהלך ההריון ולא לפניו ולרוב, מסתיימת לאחר סיומו. כיוון שהעובר ניזון דרך השלייה, רמות גבוהות של גלוקוז (סוכר) בדם אמו יגרמו לעליית רמות הגלוקוז גם בדמו.


קראו עוד:  בדיקת סוכר בדם ופענוח תוצאותיה


רמות גבוהות של גלוקוז יכולות להשפיע לרעה גם על העובר. לדוגמא, הן עלולות לגרום לעלייה במשקל העובר או להתפתחות ראש או גוף גדולים מהרגיל, דבר שיכול להפריע ללידה נרתיקית ולהוביל לסיבוכים בלידה או לצורך בניתוח קיסרי.  בנוסף, לעובר כזה יש סיכוי גבוה לחלות בסוכרת עם לידתו. לכן, נשים בהריון מתבקשות לעבור בדיקת סוכר והעמסת סוכר שיגרתית. אם תוצאות בדיקת העמסת סוכר אינן תקינות, תופנה האישה לביצוע בדיקה מורחבת: מבחן העמסת סוכר.


קראו עוד: הכל על סכרת הריון  ;  סוכרת הריון: 4 כללים לתזונה נכונה

אוכלוסיות בסיכון

הסיכון לסכרת הריון עולה במקרים הבאים:

·         נשים בהריון עם קרוב משפחה מדרגה ראשונה הסובל מסוכרת 

·         נשים שלקו בסכרת הריון בהריון הקודם 

·         נשים עם עובר הנחשב גדול לגילו 

·         נשים עם ריבוי מי שפיר

יש לזכור כי אף אחד מהמצבים לא אומר דבר על ההריון הנוכחי, פרט לעובדה שהסיכון לסכרת הריון מעט גבוה בהשוואה לכלל האוכלוסייה.מחלות קשורות

סכרת הריון  או סוכרת בכלל אינן המחלות היחידות שיכולות להוביל לעלייה ברמות גלוקוז (סוכר) בדם. ישנם מספר מצבים הנובעים משינויים הורמונאליים היכולים להוביל לתופעה דומה, כמו למשל מחלות בבלוטת יותרת הכליה.


מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת העמסת סוכר נעשית לנשים בהריון בדרך כלל בין שבועות 24-28 ולאחר שבדיקת העמסת הסוכר השגרתית (שתיית 50 גרם סוכר) מראה תוצאות החורגות מהנורמה.


איך להתכונן לבדיקה?

קיימות שתי בדיקות:

1. בדיקת סקר, שבמהלכה שותים 50 גרם גלוקוז. בדיקת סקר זו נערכת לכלל הנשים בהריון ואינה מצריכה צום לפניה.

2. העמסת סוכר שנעשית רק כשתוצאות הבדיקה הראשונה חרגו מהנורמה, לפני בדיקה זו יש צורך בצום של לפחות 8 שעות.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: