אינדקס בדיקות חזור

בדיקת זרע Semen Analysis

תאור

בדיקת זרע היא אחת הבדיקות הראשונות שמבצעים אצל הגבר לצורך בירור בעיות פוריות, כשיש קשיים להרות. בדיקת זרע מודדת ספירת זרע (כמות הזרע שהגבר מייצר) ואת איכותו בדגימת זרע, שנשלחת למעבדה. 


בדיקת זרע בודקת ספירת זרע ואיכות זרע כשיש בעיות פוריות

בדיקת זרע, שבוחנת ספירת זרע ואיכותו, היא אחת הראשונות שעושים הגברים כשיש בעיות פוריות. 


בבדיקת זרע מודדים את נפח הדגימה (כמות הזרמה בפליטה), זמן התנזלות, ספירת זרע (מספר תאי הזרע), תקינות המבנה והצורה של תאי הזרע, תנועתיות הזרע ורמת החומציות שלו. בנוסף, בדיקת הזרע מודדת גם ספירת תאי דם לבנים ורמת סוכר (פרוקטוז) בדגימה.


ממשיכים לדבר על זה בפורום פוריות הגבר 

אוכלוסיות בסיכון

אין דגשים מיוחדים עבור בדיקת זרע.


מחלות קשורות

בדיקת זרע מתבצעת לצורך בירור של אי פריון ראשוני או שניוני. ישנן מחלות רבות הפוגעות בספירת הזרע, נוזל הזרע או בייצור תאי זרע עצמם: דלקת באשך (אורכיטיס), דליות באשך (וריקוצלה), תסמונת קליינפלטר, פגיעה בייצור הזרע עקב טיפול בקרינה או כימותרפיה, מחלות זיהומיות עם פגיעה באשך (למשל, חזרת), חסרים הורמונלים שונים.
קראו עוד:   מחלות הגורמות לכאבי אשכים


מתי עושים בדיקת זרע
?

לרוב, בדיקת זרע נעשית לצורך בירור ראשוני של אי פריון אצל הגבר. אי-פריון מוגדר אחרי לפחות שנה של ניסיונות להרות ללא שימוש באמצעי מניעה וללא הצלחה. מכיוון שבדיקת זרע היא הליך פשוט וקל, הגבר נשלח לבצעה במקביל לבירור ראשוני אצל בת הזוג. 
בנוסף, בדיקת זרע נחוצה לקביעה של הצלחת ניתוח קשירת או כריתת צינור הזרע (vasectomy) בגברים המעוניינים בהפסקת הפוריות.


איך להתכונן לבדיקת הזרע?

לרוב, גבר שעומד לבצע בדיקת זרע יתבקש להימנע מקיום יחסים המסתיימים בשפיכה למשך 2-5 ימים טרם בדיקת זרע, כדי להבטיח את התוצאה הגבוהה ביותר שניתן להפיק מהדגימה. עדיף שלא להימנע מקיום יחסים למשך יותר משבוע-שבועיים לפני בדיקת הזרע. תקופה ארוכה ללא שפיכה עלולה לגרום לתאי זרע פחות פעילים.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: