אינדקס בדיקות חזור

סוכר (גלוקוז) בדם Glucose test

תאור

גלוקוז (Glucose), או בשמות נוספים: דקסטרוז או סוכר ענבים, הוא הסוכר העיקרי המשמש את הגוף להפקת אנרגיה. הגלוקוז חיוני לכל הרקמות בגוף ובמיוחד למוח. 

הגלוקוז מגיע לדם מהסוכרים או הפחמימות במזון, שמתפרקים לסוכרים פשוטים אחרי העיכול. בנוסף, הגוף מפרק מאגרי גליקוגן בשרירים ואף מייצר גלוקוז בכבד, כדי לשמור על רמת גלוקוז קבועה בדם. 


ירידה ברמת גלוקוז מתחת ל-50 מ"ג לדציליטר עלולה לגרום להיפוגליקמיה, לירידה בהכרה, קומה או אף למוות. האינסולין, שמופרש מהלבלב, הוא ההורמון העיקרי שאחראי על הכנסת גלוקוז לתאי הגוף לאחר ארוחה. 


בדיקת סוכר גלוקוז בדם

בדיקת גלוקוז (סוכר) ביתית חשובה למעקב אחר רמות הסוכר בדם אצל חולי סוכרת וטרום סוכרת


לאנשים החולים בסוכרת או כאלו שלוקים בטרום סוכרת, יש ירידה ביכולת הפרשת האינסולין וביעילות פעולתו. בשל כך, רמות הגלוקוז הגבוהות בדם (היפרגליקמיה), עלולות לגרום לסיבוכי סוכרת קשים בטווח הארוך, כולל פגיעה כלייתית, פגיעה בראייה, פגיעה ברגליים, במערכת העיכול ובלב. לכן, ניטור רמת הגלוקוז בדם חיוני עבור חולי סוכרת. 

בדיקת גלוקוז (סוכר) בדם יכולה להתבצע כבדיקת דם רגילה במעבדה או כבדיקת סוכר מהירה מדם שהופק מדקירת אצבע באמצעות מכשיר ביתי שנותן תשובה מיידית.


קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם


מחלות קשורות

סוכרת מסוג 2 (סכרת מבוגרים, סכרת שאינה תלויה באינסולין), סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים, סכרת תלויית אינסולין), טרום סוכרת, סכרת הריוןהיפוגליקמיה.

אוכלוסיות בסיכון

מתי עושים בדיקת סוכר בדם?

1. על מנת לאבחן סוכרת מסוג 2, סוכרת נעורים או סכרת הריון.

2. בדיקת דם שגרתית לאבחון מוקדם של סוכרת (טרום סוכרת) או מעקב אחר רמות הגלוקוז אצל חולי סוכרת, במסגרת בדיקת דם כללית תקופתית.

3. עם הופעת תסמינים של היפוגליקמיה, כגון זיעה קרה, חולשה, דפיקות לב, בלבול או ירידה במצב ההכרה. תסמינים אלו מעלים חשד לירידה חמורה ברמת הגלוקוז בדם.


מה עושים כשיש חשד להיפוגליקמיה?

אם אדם הנוטל תרופות לסוכרת או מזריק אינסולין (גם אם קיים חשד שאדם מבוגר או ילד נטלו אותם בטעות) חש בזיעה קרה, דפיקות לב, בלבול, ערפול הכרה או תחושה כללית רעה, עליו לבצע בדיקת גלוקוז. אם רמת הגלוקוז נמוכה מ-70 מ"ג/ד"ל או לא ניתן לבצע בדיקת גלוקוז באופן מיידי והאדם בהכרה צלולה, יש לשתות משקה ממותק בסוכר או ללעוס קוביית סוכר. אם הכרתו של האדם מתערפלת יש להזעיק עזרה דחופה (אמבולנס). אין להשקות או להאכיל בכוח מחשש לחנק. בעת אירועי היפוגליקמיה ההרגשה הרעה חולפת לאחר נטילת דברים מתוקים, ואילו אם אין מדובר בהרגשה רעה על רקע אחר, הסוכר לא יזיק.

אזהרות

אלכוהול:

יש להימנע משתיית אלכוהול 8 שעות לפני בדיקת סוכר שנעשית בצום.

תינוקות:

הנקה:

הנקה אינה מפריעה לבדיקה.

נהיגה:

בדיקת סוכר אינה משפיעה על נהיגה.

תרופות אחרות:

הריון:

העמסת סוכר בהריון

קשישים:

אזהרות כלליות:

בדיקת סוכר (גלוקוז) היא בעלת סיכון נמוך מאוד, כמו כל בדיקת דם רגילה. יתכן שיופיע דימום מוגבר בחולים עם הפרעות בקרישת הדם (למשל, חולים הנוטלים תרופות לדילול דם). דימום זה ניתן לעצירה ע"י לחץ קל עם צמר גפן למספר דקות.