אינדקס בדיקות חזור

בדיקת הריון PREGNANCY TEST, Beta-hCG

תאור

הריון הוא אחת מהתופעות והתהליכים המופלאים שבטבע, המתחיל ממפגש של תא זרע וביצית. שינויים רבים עוברים על האישה ההרה בפן הגופני כמו גם בנפשי. נשים רבות מספרות כי כבר בשלב הפריית הביצית או ימים מועטים לאחר מכן הרגישו שהן בהריון. פרט לתחושות אלו, ישנן בדיקות פשוטות המאפשרות לדעת בוודאות אם אכן גדל לו עובר ברחם (מחשבון שבועות הריון).
אחת הבדיקות הפשוטות, הזולות והזמינות היא בדיקת הריון ביתית.


כבר בתחילת ההריון מפורש הורמון הנקרא Beta-hCG למחזור הדם של האישה ההרה. hCG מופרש רק בזמן הריון ולא בזמנים אחרים, לכן נוכחותו מצביעה על הריון. ממחזור הדם הורמון hCG מוצא דרכו לשתן, כך ניתן לאתר אותו בבדיקת דם להריון או בבדיקת שתן. כיוון שבדיקת הריון ביתית מסוגלת לזהות הימצאות הורמון hCG בשתן, היא נחשבת לאמינה מאד לצרכי גילוי הריון.


בדיקת הריון HCG

בדיקת הריון ביתית מסוגלת לזהות נוכחות הורמון hCG בשתן.

אוכלוסיות בסיכון

ככל שרמת ההורמון בשתן גבוהה יותר כך הבדיקה הופכת אמינה יותר. לכן במצבים בהם בדיקת ההריון נעשית מוקדם מידי, התוצאות יכולות להיות שליליות למרות שקיים הריון. לעומת זאת, אם בדיקת הריון מעלה תוצאה חיובית הרי שהריון וודאי.


מתי עושים בדיקת הריון?

בדיקת הריון רצוי לבצע בכל פעם שקיימת סבירות להריון, בין אם בגלל קיום יחסי מין לא מוגנים או בעקבות מחזור חודשי שמבושש להגיע. החשיבות לביצוע בדיקת הריון הינה בידיעה מוקדמת על קיומו של ההריון, דבר המאפשר לאישה לשנות את הרגליה בהתאם (הפסקת עישון ו/או צריכת אלכוהול וכד').

בדיקת הריון ביתית אינה יכולה לאתר הריון מיד לאחר הפריית הביצית, ולכן אין טעם לבצעה מיד לאחר או בסמוך לקיום יחסי המין. בדיקת הריון יכולה לאתר הריון כיומיים עד שלושה ימים לפני המועד בו אמור להגיע המחזור החודשי.

אם תוצאות הבדיקה הביתית חיוביות יש לבצע גם בדיקת דם לגילוי הריון בעזרת הפניה מרופא הנשים או משפחה.


איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך להתכונן מראש לביצוע בדיקת הריון ביתית. כל הנדרש הוא מספר טיפות שתן, עדיף השתן של הבוקר, כיוון שהוא מרוכז יותר.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: