אינדקס בדיקות חזור

תפקודי כבד Liver Function Test

תאור

בדיקת תפקודי כבד נעשית באמצעות נטילת דגימת דם פשוטה. היא נסרקת במעבדה לשם מדידת מרכיבים המעידים על מצבי דלקת או נזק לכבד.

קראו עוד: פענוח בדיקות דם - תפקודי כבד

בדיקות דם - תפקודי כבד

קראו עוד: המדריך המלא לפענוח בדיקות דם


תאי הכבד ודרכי המרה התוך כבדיות מכילים באופן תקין חלבונים פונקציונלים (אנזימים) ספציפיים. במידה ונגרם נזק לתאי הכבד, חלבונים אלו משתחררים מן התאים ונספגים אל זרם הדם, לפיכך עולה רמתם בדם. 

מבין אנזימים רבים אלו אנו בודקים לרוב כמה עיקריים:

ALT- Alanine aminotransferase (נקרא גם SGPT )

AST – Aspartate aminotransferase (נקרא גם SGOT)

ALP – Alkaline phosphatase (נקרא גם ALK phos) ועוד.

בנוסף לבדיקת רמות האנזימים, ישנה חשיבות אף לרמת תוצרי המטבוליזם (חילוף החומרים) הכבדי: רמת החלבון (total protein)- אלבומין וגלובולין, וכן גורמי הקרישה (שרמתם מוערכת ע"י בדיקות קרישה ספציפיות). לרוב רמות תקינות של הללו מעידים על פעילות תקינה של רקמת הכבד. 

רמות חלבון נמוכות או זמן קרישה נמוך, יכולות להעיד על בעיה של הכבד לבצע את עבודתו, ומחייבות המשך בירור.

אוכלוסיות בסיכון

על נבדקים שיודעים כי הם נגועים במחלות זיהומיות המועברות דרך הדם, כגון צהבת (הפטיטיס) B,C או סוגים נוספים, HIV וכו' ליידע על כך את הצוות הרפואי לפני הבדיקה. מחלות זיהומיות אינן מהוות תוויית נגד לביצוע בדיקת תפקודי כבד, אולם על הצוות הרפואי לנקוט באמצעי זהירות למניעת הדבקות. 


מחלות קשורות

זיהומים נגיפיים של הכבד (הפטיטיס B, הפטיטיס C), מחלות אוטואימוניות (שחמת של דרכי המרה), שחמת הכבד מסיבות שונות (אלכוהול, כבד שומני וכו'), פגיעה כבדית עקב מחלות דלקתיות של המעי (הצטלקות של דרכי המרה), גידולי כבד (הפטומה, אדנומה), דלקת כבד חריפה עקב תרופות/ רעלנים ועוד.

מתי עושים את הבדיקה
?

לרוב שולחים לבדיקת תפקודי כבד כחלק מבדיקת דם שגרתית, על מנת לאבחן מצבי מחלה נסתרים, כגון: דלקות, זיהומים, נזק תרופתי או טוקסי לכבד ועוד, ושטרם גרמו לסימפטומים וסימנים אצל הנבדק. 

בנוסף, בדיקת תפקודי כבד נעשית לצורך אבחון ספציפי, כאשר ישנו חשד לבעיה כבדית- למשל עקב סימנים לפגיעה כבדית בבדיקה גופנית (למשל הופעת צהבת או חום בלתי מוסבר) , וכן בבדיקות הדמיה. 

אינדיקציה נוספת לבדיקת תפקודי כבד היא לצורך מעקב אחר תפקוד הכבד בעקבות נטילת תרופות מסוימות, הידועות כי עשויות לגרום לנזק כבדי בשימוש מתמשך.

איך להתכונן לבדיקה?

לרוב אין צורך בהכנה מיוחדת לקראת בדיקת תפקודי כבד. במידה ונלקחת בו זמנית בדיקת דם כללית למרכיבים אחרים, כגון רמת סוכר או כולסטרול, יש לשמור על צום של 12 שעות לפני הבדיקה, בהתאם להוראת רופא.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: