אינדקס בדיקות חזור

לחץ תוך-עיני Tonometry (Intraocular Pressure Testing)

תאור

בדיקת לחץ תוך-עיני (נקרא גם לחץ אינטרא-אוקולרי), מטרתה למדוד את הלחץ הקיים בתוך גלגל העין, על מנת לשלול מחלות או מצבים המלווים ע"י עלייה בלחץ זה, והגורמים לנזק בלתי הפיך לעצב הראיה עד עיוורון. 

המחלה הקלאסית המלווה בעליית לחץ תוך עיני פתאומי או כרוני היא גלאוקומה (glaucoma). עליית הלחץ בעין עשויה להיגרם עקב הצטברות של נוזל הדמעות, אשר אינו עובר פינוי מהעין כפי שאמור.

מכשיר הבדיקה של לחץ תוך-עיני מודד את הלחץ באופן בלתי ישיר, ע"י מדידת התנגדות הקרנית ללחץ חיצוני. ישנם מספר מכשירים המבצעים את הבדיקה אולם הדרכים הנפוצות ביותר הן ע"י שימוש במנורת סדק אופטית (slit lamp) אצל רופא העיניים, או ע"י מודד אלקטרוני.

אוכלוסיות בסיכון

אין לצרוך אלכוהול במשך 12 שעות לפני בדיקת לחץ תוך-עיני. בנוסף, רצוי שלא לשתות מעבר ל-2 כוסות מים ב-4 השעות הקודמות לבדיקה, זאת על מנת להביא לתוצאות המדידה המדויקות ביותר.

מחלות קשורות

גלאוקומה, גידולים תוך עיניים

מתי עושים את הבדיקה?

את הבדיקה מבצעים בחשד לעליית לחץ תוך עיני פתאומי או כרוני, למשל עקב כאבים בגלגל העין, עין אדומה, דמעת, פגיעה בשדה הראיה ועוד. 

בנוסף, כיום נהוג לבצע בדיקת לחץ תוך-עיני כחלק מבדיקה שגרתית אצל רופא עיניים החל מגיל מסוים (סביבות גיל 40), על מנת לאבחן מצבים של עליית לחץ, בטרם יגרמו לסימפטומים ונזק בלתי הפיך לעצב הראיה.
אצל אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של מחלת הגלאוקומה, רצוי לבצע מעקב אחר לחץ תוך-עיני החל מגיל צעיר יותר (30 ואף לפני). 

אצל חולי גלאוקומה מאובחנים בודקים לחץ תוך-עיני מדי מספר שבועות-חודשים, במטרה לוודא יעילות טיפול יש להסיר עדשות מגע או משקפיים לפני הבדיקה. 

בהיכנס הנבדק לחדר הבדיקה, יטפטף הרופא טיפות עיניים לצורך הרדמה מקומית של הקרנית אל תוך עיני הנבדק, כ-10 דק' לפני המדידה עצמה. טיפות אלה גורמות לטשטוש ראיה זמני חולף.

איך להתכונן לבדיקה?

יש להסיר עדשות מגע או משקפיים לפני בדיקת לחץ תוך-עיני.

בהיכנס הנבדק לחדר הבדיקה, יטפטף הרופא טיפות עיניים לצורך הרדמה מקומית של הקרנית אל תוך עיני הנבדק, כ-10 דק' לפני המדידה עצמה. טיפות אלה גורמות לטשטוש ראיה זמני חולף.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: