אינדקס בדיקות חזור

בדיקת פאפ Pap Smear, Papanicolaou Test

תאור

בדיקת פאפ (Pap Smear) הינה בדיקה המתבצעת לשם גילוי מוקדם של תהליכים ממאירים (סרטניים) או טרום-ממאירים ברירית של צוואר הרחם. בבדיקת פאפ נלקחים תאים מהרירית המצפה את צוואר הרחם (cervix) אצל האישה, עוברים צביעה ונבדקים מיקרוסקופית כדי לזהות מבנה או התרבות לא תקינים של התאים. התהליכים הסרטניים בצוואר הרחם נגרמים לרוב עקב זיהום בנגיף ה-HPV (human papilloma virus). 

בדיקת פאפ לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם

בדיקת פאפ הינה בדיקת סקר, שמטרתה לאתר את הנשים שיפיקו תועלת מטיפול מוקדם, שכן במידה ומתגלה בשלבים מוקדמים, סרטן צוואר הרחם הוא בר-ריפוי.

אוכלוסיות בסיכון

על נשים בסיכון גבוה לפתח סרטן צוואר הרחם, כמו נשאיות HIV, מדוכאות חיסונית (למשל עקב טיפולי כימותרפיה, השתלת איברים, טיפול כרוני בסטרואידים) ובעלות היסטוריה ידועה של חשיפה ל-DES לפני הלידה (כלומר חשיפה של האם לתרופה במהלך ההיריון עם הבת) להיבדק לעתים תכופות יותר.

מחלות קשורות

סרטן צוואר הרחם (cervical cancer), מצבים טרום ממאירים של צוואר הרחם (cervical intraepithelial neoplasia- CIN 1,2,3), זיהומים/ דלקות של צוואר הרחם.

מתי עושים את הבדיקה?

מומלץ לבצע בדיקת פאפ לראשונה עד שלוש שנים מגיל התחלת פעילות מינית או החל מגיל 21 (מה שקודם). עד גיל 30 מומלץ לבצע בדיקה שגרתית חד שנתית, ומעבר לגיל 30 אחת ל-2-3 שנים. 

כיום עדיין לא בטוחים לגבי יעילות הבדיקה מעל גיל 60, בהנחה שבדיקות קודמות היו תקינות, ולרוב זה תלוי בהמלצות הרופא המטפל.

אינדיקציות נוספות לבדיקה הן נוכחות של סימנים וסימפטומים מכוונים, כגון דימומים נרתיקיים בלתי פוסקים, הפרשות בלתי פוסקות או כאב אגני.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: