אינדקס בדיקות חזור

כדוריות דם לבנות WBC

תאור

מערכת החיסון שלנו מאפשרת לנו לבוא במגע עם העולם הסובב מבלי לחלות השכם וערב. מיליוני זנים של חיידקים ונגיפים הנמצאים סביבנו היו יכולים להיות קטלניים ללא מערכת החיסון. 


קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם; המדריך לפענוח ספירת דם


מערכת החיסון מורכבת מאיברים שונים, כדוגמת העור, היוצרים הפרדה בין העולם שבחוץ ובין גופנו. אך היא מורכבת גם מ"חיילים" שמסוגלים לזהות גורם עוין שחדר לגוף ולחסלו. "חיילים" אלו הינם כדוריות דם לבנות WBC White blood cells. 


בדיקת דם - כדוריות דם לבנות WBC

כדוריות דם לבנות WBC נלחמות נגד חיידקים, וירוסים, פטריות ותאים פגומיםכדוריות הדם הלבנות WBC נכנסות לפעולה ומתרבות כל פעם שגורם זר (חיידק או נגיף, לרוב) מוצא דרכו אל הגוף. לכן, אם בבדיקת דם או בספירת דם  מספר תאי הדם הלבנים יהיה גבוה מהרגיל, נוכל להסיק כי הגוף נלחם כנגד גורם זר כלשהו. כך למעשה ערך גבוה בבדיקת כדוריות דם לבנות WBC יכול להעיד על קיומו של תהליך דלקתי כלשהו.


בדיקת כדוריות דם לבנות מהווה חלק מספירת דם CBC וכוללת פירוט של מספר תתי סוגים של תאי דם לבנים כדוגמת: לימפוציטים, נויטרופילים ועוד. לכל אחד מתתי הסוגים של כדוריות הדם הלבנות יש תפקיד ספציפי בזיהוי וחיסול הגורם המזיק. כך שמתוך בדיקות הדם אפשר לדעת גם רמות של איזה סוג של כדוריות הדם הלבנות עלו בעקבות המחלה. 

אוכלוסיות בסיכון

אומנם בדיקת כדוריות הדם הלבנות מזהה בעיקר מצבים שבהם מערכת החיסון נכנסת לפעולה, אך ניתן לבדוק גם מצבים הפוכים, בהם מערכת החיסון כושלת, כגון אבחון מחלת האיידס AIDS (כשל חיסוני נרכש) או דיכוי מערכת החיסון עקב טיפולים אנטי-סרטניים. 

בנוסף, נראה עלייה ניכרת במספר כדוריות הדם הלבנות WBC במקרה של גידול במח העצם (סרטן הדם או לוקמיה), כיוון שהתאים הלבנים נוצרים במח העצם (החלק הפנימי של העצם).


מחלות קשורות

המחלות שיכולות להשפיע על בדיקת תאי הדם הלבנים WBC הינן רבות, העיקריות שבהן הן :
·         מחלות חום למיניהן הנגרמות מחיידק או נגיף. 
·         כשל המערכת החיסונית. 
·         סרטן במח העצם (לוקמיה
·         מצבים שונים של אלרגיה ואסטמה.


מתי עושים את הבדיקה?

לרוב בדיקת כדוריות הדם הלבנות נעשית כחלק מבדיקות הדם השגרתיות הנקראות ספירת דם CBC.
מעבר לכך בכל פעם שמתעורר חשד כי קיימת דלקת כלשהי בגוף או במצבים של מחלת חום ניתן לבצע בדיקה זו ולבדוק את מספרם של תאי הדם הלבנים.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות:

סיכון נמוך מאד לדימום אצל אנשים עם בעיות קרישה בעקבות הדקירה שנעשית לצורך הבדיקה.