אינדקס בדיקות חזור

בדיקת pH בדם העובר Fetal Scalp pH Testing

תאור

 בזמן הלידה הרחם מתכווץ ואיתו כלי הדם המספקים דם לשליה. כתוצאה מכך, יתכן שאספקת הדם לעובר תפגע. למרות שהעובר לרוב מסוגל להסתדר עם אספקת דם נמוכה יותר בזמן הלידה, במקרים של לידה ממושכת או סיבוכים תתכן פגיעה. ערך ה-pH בדם העובר מתאר עד כמה דם העובר חומצי. בעובר, ערך זה הינו מדד טוב לזרימת הדם אל העובר וממנו. 


בדיקת pH המבוצעת בזמן לידה פעילה על מנת לבדוק אם זרימת הדם לעובר מספיקה. הבדיקה מבוצעת ע"י דיקור של עור הקרקפת של העובר דרך פתח הנרתיק. לפעמים נעזרים גם בבדיקות נוספות על דגימת הדם הנלקחת, כגון בדיקת לקטאט, שמעידה גם היא על מצב של ירידה באספקת הדם.

אוכלוסיות בסיכון

הסיכונים של בדיקת pH הינם דמם מתמשך של העובר מאיזור הדקירה, הווצרות המטומה (דם שדלף מתחת לעור) על גבי הקרקפת או זיהום. התועלת במידע שיתקבל בנוגע לעובר עולה במקרים רבים על הסיכון הקטן. בדיקת pH אינה מומלצת ליולדות הנושאות מזהמים העוברים בדם כגון הפטיטיס C או HIV (הניגוף הגורם למחלת האיידס).

מחלות קשורות

מצוקת עובר, חמצת (אצידוזיס).

מתי עושים את הבדיקה?

כאשר מוניטור לב העובר (אקוטוקוגרפיה) אינו תקין, רק בכמחצית מהמקרים קיימת בעיה אצל העובר המצדיקה התערבות. בדיקת pH בדם עוברי מספקת מידע רב יותר על מצב העובר במקרים אלה. המידע המתקבל בבדיקה יכול להעיד על מצב העובר, והאם יש צורך לבצע התערבות בלידה (לידה עם מכשירים, ניתוח קיסרי דחוף וכו'). למרות שבדיקה זו אינה נדירה, ברוב הלידות אין צורך בה.

איך להתכונן לבדיקה?

בדיקת pH מתבצעת בחדר לידה. אין צורך להתכונן לבדיקה והיא מהווה חלק מהטיפול ביולדת.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: