אינדקס בדיקות חזור

בדיקת MRI

תאור

טכניקת ה MRI היא אחת הדרכים המתקדמות להתבונן אל תוך הגוף החי, יתרונותיה של טכניקה זו בין השאר כוללים את העובדה כי לא נעשה שימוש בקרינה היכולה לגרום נזק (כמו רנטגן) כך שהשימוש בטוח גם לנשים בהריון.

בדיקת MRI נעשית באמצעות מגנט עוצמתי וגלי רדיו. המגנט גורם לאטומי המימן שבגופינו (האטום השכיח ביותר בגוף) "להסתדר" במישור אחד, לאחר מכן גלי רדיו משודרים אל הגוף וגורמים לשינוי בכיוונם של האטומים הנ"ל.
ברגע שמפסיקים את שידור גלי הרדיו, האטומים שווים להתייצב במישור אחד, פרק הזמן שלוקח להם לשוב למישור נמדד ע"י מחשב שיוצר מאינפורמציה זו תמונה.

כאמור אחד היתרונות החשובים של שיטה זו הוא שלא נעשה שימוש בקרינה מייננת, קרינה העלולה לגרום למוטציות ולגידולים סרטניים.

החיסרון העיקרי של שיטה זו הוא שאנשים בעלי קוצב העשוי ממתכת או כאלו עם רסיסי מתכת בגופם לא יכולים לעבור בדיקת MRI זו כיוון שנעשה במהלכה שימוש במגנט עוצמתי.

אוכלוסיות בסיכון

בדיקת MRI יעילה בעיקר להדמיית המוח, עמוד השדרה והמפרקים, אנשים הסובלים מבעיות הנוגעות לאיברים הנ"ל יהיו מועמדים לביצוע הבדיקה. כמו כן, בעת הצורך, הבדיקה יכולה לדמות את הלב, הכבד ואיברים פנימיים אחרים. ייתכן כי לאנשים החשים לא נוח במקומות סגורים כדאי לקחת תרופת הרגעה לפניה הבדיקה, כיוון שהבדיקה כרוכה בשכיבה על מיטה והכנסתה לאזור דמוי "מערה" ( המגנט עצמו).

מחלות קשורות

ישנן מחלות ומצבים רבים המצריכים בדיקת MRI המצבים השכיחים ביותר הינם :

  1. חשד שיש פריצת דיסק
  2. חשד לפגיעה מוחית כמו דימום או גידול מוחי
  3. מחלות מערכת העצבים כגון טרשת נפוצה
  4. פגיעות המפרקים כגון קרע במניסקוס

מתי עושים את הבדיקה?

בדומה לצילום רנטגן, גם בבדיקה זו משתמשים כשרוצים לבחון איבר פנימי כלשהוא.  ההבדל בין שתי הטכניקות הוא באיברים בהם ניתן לצפות.

בעוד צילום הרנטגן יוצר תמונה של הרקמות הקשות בגופנו, עצמות. טכניקת ה MRI יוצרת תמונה של הרקמות הרכות. בטכניקה זו משתמשים בעיקר בכדי ליצור הדמיה של המוח, עמוד השדרה והמפרקים. כך לדוגמא  מבצעים בדיקת  MRI בכדי לזהות האם קיימת פריצת דיסק בעמוד השדרה.

עם זאת כיוון שבדיקה זו יחסית יקרה, המלצה לביצוע הבדיקה תעשה רק אם אין דרך אחרת יעילה יותר לאבחנת הבעיה.

איך להתכונן לבדיקה?

בדיקת MRI אינה פולשנית ואינה מצריכה הכנות מיוחדות כגון צום. עם זאת כיוון שנעשה שימוש במגנט עוצמתי תתבקשו להסיר לפני הבדיקה כל תכשיט העשוי מתכת כדון עגילים, צמידים וכו'.

בנוסף רצוי להגיע לבדיקה בבגדי כותנה קלים נטולי כפתורים או רוכסנים.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: