אינדקס בדיקות חזור

מוניטור עוברי CTG,CARDIO-TOCO-GRAPH,NST

תאור

במשך תשעה חודשים מתפתח עובר ברחמה של האישה ההרה, ככל שהזמן חולף העובר הולך ומתחזק וניתן להרגיש את תנועותיו. במרבית המקרים הריון ולידה מסתיימים בשלום לאם ולעובר. אך לעתים מתעורר הצורך לבדוק את מצב העובר ברחם.

מוניטור עוברי - בדיקה פשוטה ולא פולשנית שמזהה מצוקה עוברית וצירים מוקדמים


באמצעות בדיקת מוניטור עוברי נבדק קצב הלב של העובר (מספר הפעימות והאם הן סדירות) ובמקביל נמדדים עוצמת הצירים (אם קיימים) ברחם. קצב לב העובר והשינויים בו, האטות או האצות של הדופק, נותנים מדד על חיוניותו של העובר. כך למשל, האטה משמעותית בקצב הלב עלולה להעיד על מצוקת העובר הנובעת מחוסר בחמצן.

אוכלוסיות בסיכון

מחלות קשורת

לרוב, נשים בהריון, שעברו אירוע או מחלה שעלולים להשפיע גם על בריאות העובר או כשההריון שלהן מוגדר כהריון בסיכון,  יתבקשו  לבצע מוניטור עוברי לצורך מעקב אחר העובר. בדיקה זו נעשית גם במקרים בהם האישה ההרה חשה צירים משמעותיים לפני הזמן או לאחר אירועים כדוגמת תאונת דרכים.מתי עושים מוניטור עוברי?

1. לקראת הלידה - כיוון שבדיקת מוניטור עוברי היא פשוטה מאוד ואינה פולשנית, נהוג כיום במרבית חדרי הלידה בארץ לחבר נשים למכשיר זה מרגע כניסתם לחדר הלידה בכדי להעריך את מצב העובר. מוניטור עוברי יכול לסייע גם משום שהוא מראה מתי יש צירים, כך שניתן יהיה לסייע לה. 

2. חשש לנזק לעובר - במהלך ההריון מבצעים מוניטור עוברי אם ישנו חשש שנגרם נזק כלשהו לעובר. לדוגמה: מיעוט בתנועות העובר, או אם האישה ההרה הייתה מעורבת בתאונת דרכים או נחבלה באופן כלשהו.

3. צירים מוקדמים - בדיקת מוניטור עוברי מראה גם את עוצמת הצירים, לכן אם אישה הרה חשה בצירים לפני מועד הלידה המשוער ייתכן והיא תתבקש לעבור בדיקה זו בכדי לוודא שהלידה לא תחל זמן רב לפני המועד.

כשמהלך ההריון תקין לא תבוצע בדיקת מוניטור עוברי, אלא במעמד הלידה.


איך להתכונן למוניטור עוברי?
אין צורך בהכנות מיוחדות פרט לחשיפת הבטן, שם מונחים החיישנים. במספר בי"ח בארץ קיימים מכשירי מוניטור עוברי אלחוטיים כך שהנבדקת לא צריכה להישאר במיטתה במהלך הבדיקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: