אינדקס בדיקות חזור

בדיקת שמיעה התנהגותית Subjective Hearing Tests

תאור

סובלים מבעיות שמיעה? כנסו לפורום מכשירי שמיעה >>>

קול הוא למעשה גל העובר בתוך חומר. לקולות אותם אנו שומעים קיימות שתי תכונות: עוצמה, הנמדדת בדציבלים ותדירות, הנמדדת בהרצים.  באופן תקין הצלילים אליהם אנו חשופים נעים בין עוצמה של 30 דציבל (לחישה) לכ-80 דציבל (קונצרט רוק) ואילו התדירויות נעות בין 20 הרץ ל-20,000 הרץ. 

התדירות קובעת כמה גבוה הצליל: צליל של פיקולו הוא בעל תדירות גבוהה מזה של צליל של צ'לו. הקולות המגיעים לאוזן כגלים באוויר, ומרטיטים את עור התוף. עור התוף מחובר למערכת של שלוש עצמות קטנות (עצמיות השמע) היוצרות יחדיו מעין מנוף שתפקידו להגביר את התנודות ולהעבירן אל תוך חלל מלא נוזל בנקרא שבלול (cochlea).  

אל תוך חלל השבלול מגיחים תאי השערה מיוחדים. התנודות בנוזל מזיזות את תאי השערה ואלה מייצרים בתגובה אותות חשמליים המועברים דרך עצב השמע אל מרכז השמע בגזע המוח, משם עוברים האותות אל החלק הרקתי של קליפת המוח, שהוא החלק שאחראי לתחושת השמיעה. השבלול בנוי כך שחלקים שונים שלו מגיבים לתדירויות שונות של הקול. 

אובדן שמיעה יכול לנבוע מפגיעה במערכת ההולכה של הקולות עד לתאי השערה (חסר שמיעה הולכתי או קונדוקטיבי) או מפגיעה באחד ממרכיבי מערכת העצבים הקשורים למערכת השמע (חסר שמיעה סנסו-נוירונלי). תתכן גם פגיעה משולבת. קיימים מספר סוגים של בדיקות שמיעה. כמו כן, אובדן יתכן שאובדן השמיעה יופיע רק עבור תדירויות מסוימות ולא אחרות. 

בדיקות שמיעה, המבוצעת לרוב ע"י קלינאי תקשורת במסגרת מכון שמיעה,  מחולקות לבדיקות התהגותיות (סובייקטיביות), המצריכות שיתוף פעולה, ובדיקות אובייקטיביות שאינן תלויות בשיתוף פעולה של הנבדק.

אוכלוסיות בסיכון

אין סיכון בעת בדיקת שמיעה התנהגותית. הבדיקות מתבססות על תגובתכם, לכן דורשות יכולות ריכוז וערנות. אמינות הבדיקות תלויה בשיתוף הפעולה של הנבדק.

מחלות קשורות:

 ירידה בשמיעה.

מתי עושים את הבדיקה
?

· בדיקת סקר לירידה בשמיעה בקרב תינוקות וילדים

· במסגרת בדיקה גופנית רגילה אצל רופא (אז מתבצעת בדיקה פשוטה)

· לצורך הערכה תפקודית של אנשים מבוגרים

· לצורך בירור תלונות של ירידה בשמיעה

· בדיקת סקר באנשים החשופים באופן קבוע לרעש חזק

· באנשים שנוטלים או נטלו תרופות העשויות לפגוע בשמיעה, דוגמת גנטמיצין (גרמיצין)

איך להתכונן לבדיקה?

· יש לדווח לרופא לגבי תרופות שאתם נוטלים,מכיוון שתרופות מסוימות יכולות לפגוע בשמיעה. כמו כן ציינו האם אתם חשופים לרעש חזק באופן קבוע, והאם את סובלים כעת מכאבי אוזניים או הצטננות.

· המנעו מחשיפה לרעשים חזקים ב-16 שעות שלפני הבדיקה, מכיוון שהם עלולים להפריע לפגוע באמינותה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: