אינדקס בדיקות חזור

בדיקת מח עצם Bone Marrow Biopsy

תאור

בדיקת מח עצם הינה בדיקה פולשנית, בה לוקחים דגימה מרקמת מח העצם (bone marrow), המצוי בתוך עצמות הגוף, על מנת לבחון אותה בצורה קרובה תחת מיקרוסקופ. רקמת מח העצם אחראית על תהליך התמיינות תאי הדם לסוגים השונים. זוהי רקמה המכילה תאי שומן ונוזל, והיא נמצאת בחלק הפנימי ביותר של מרבית העצמות בגוף. 

את דגימת הרקמה לוקחים לרוב ע"י שאיבת תאים במחט (needle aspiration) או חיתוך פיסת רקמה ע"י המחט, בד"כ מאזור עצמות האגן. 

בדיקת מח עצם מבוצעת לרוב כאשר עולה חשד להפרעה בתאי הדם מסיבות שונות, ורוצים לאבחן את ההפרעה ברקמה במדויק.

אוכלוסיות בסיכון

על חולי לב וריאות ליידע על כך את הרופא לפני הבדיקה. בנוסף, יש ליידעו על לקיחת תרופות מסוג מדללי דם (יתכן כי הנבדק יתבקש להחליף תרופה בימים הקודמים לבדיקה). 

בדיקת מח עצם אינה מומלצת כלל לסובלים מהפרעות קרישה ודימומים. לצורך ביצוע הבדיקה יש לקבל את הסכמת המטופל/ת, באמצעות חתימה על טופס הסכמה. במידה ומדובר בקטינים יש צורך בהסכמת ההורים.

מחלות קשורות

סרטן הדם- לוקמיה מסוגים שונים (AML, CML, CLL, ALL), אנמיה, אנמיה אפלסטית, טרומבוציטופניה, פוליציטמיה ורה (polycythemia vera), מיילומה (multiple myeloma), זיהומים חיידקיים/נגיפיים וכו', גרורות.

מתי עושים את הבדיקה
?

קיימות מספר אינדיקציות עיקריות:

המטרה העיקרית היא לצורך אבחון הפרעות בייצור תאי הדם וחלוקתם- למשל בעקבות בדיקת דם לא תקינה שהעלתה חשד לתהליך לא תקין, כגון לוקמיה (סרטן הדם), אנמיה חריפה מסיבות שלא נמצאו, ירידה במספר הטסיות ועוד. 

בחולי סרטן עם מחלה מתקדמת וחשד לגרורות, הבדיקה נעשית על מנת לבדוק באם הגידול הראשוני שלח גרורות אל העצמות. כמו כן, בדיקת מח עצם נעשית אז על מנת לאבחן זיהומים שונים, שעלולים להתפשט אל העצמות. 

בחולי סרטן המקבלים טיפול, עוקבים אחר מח עצם לצורך בדיקת התגובה לטיפול, ומעקב אחר דעיכה של המחלה או חזרתה. שאיבת מחט של מח העצם נעשית גם לשם טיפול- למשל לצורך השתלת תאי גזע (מוציאים מספר תאים בריאים ומייצרים מהם רקמת תאים מספקת לצורך החלפה של מח העצם הפגוע).

איך להתכונן לבדיקה?

בדיקת מח עצם אינה נעימה וגורמת לכאבים. לצורך כך יש להזריק חומר טשטוש מקומי לאזור לקיחת הדגימה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: