אינדקס בדיקות חזור

אולטרסאונד עמוד שדרה Spinal Ultrasound

תאור

בדיקת אולטרסאונד עמוד השדרה הינה בדיקת אולטראסאונד רגילה, אשר מטרתה לאבחן בעיות בגב ובעמ"ש, לרוב לצורך בירור של כאבי גב בלתי מוסברים. 

בדיקת אולטראסאונד משתמשת בגלי קול בעלי תדר גבוה, אשר מועברים ע"י מתמר. גלי הקול נעים בצורה שונה וע"י כך יוצרים רצף תמונות נעות של האזור הנבדק. 

בדיקת אולטרסאונד של עמוד השדרה יכולה להדגים בצורה טובה יחסית את הרקמות הרכות המקיפות את עמוד השדרה: הרצועות, השרירים, הגידים, שורשי העצבים וחלקי החוליות (הפאצטות- facets). למרות זאת, לרוב הבדיקה אינה יכולה להחליף בדיקות מדויקות יותר כגון CT/ MRI לאבחון של מחלות עמוד שדרה.

אוכלוסיות בסיכון

אין דגשים מיוחדים לבדיקה.

מחלות קשורות

כאבי גב (acute/chronic), דלקות/זיהומים של שרירי הגב, היצרות תעלת השדרה (spinal stenosis), דלקות/ זיהומים של החוליות, מחלות הדיסק הבין חולייתי (intervertebral disc disease), אוסטאופורוזיס

מתי עושים את הבדיקה

האינדיקציה השכיחה ביותר לביצוע בדיקת אולטרסאונד עמוד שדרה היא כאשר החולה מתלונן על כאבי גב כרוניים בלתי מוסברים. כאבי גב הם תלונה שכיחה מאד באוכלוסיה, ולרוב צילום עמ"ש רגיל אינו מדויק מספיק על מנת להדגים פתולוגיה.

בדיקת אולטרסאונד עמוד שדרה טובה להדגמת רקמות רכות ועל כן יכולה לאבחן לעיתים דלקות או זיהומים באזור זה, שעשויים להסביר את הכאב. אינדיקציות נוספות הן על מנת לאבחן ירידה בצפיפות העצם במבוגרים, מחלות של הדיסק הבין-חולייתי והיצרות של תעלת השדרה.

איך להתכונן לבדיקה

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: