אינדקס בדיקות חזור

קדחת הנילוס המערבי West-Nile Virus Test

תאור

בדיקה לאבחון קדחת הנילוס המערבי הינה בדיקת דם פשוטה, אשר נועדה לאבחן נשאות של הנגיף, הגורם לקדחת הנילוס המערבי, ע"י מציאת נוגדנים לנגיף בדם הנבדק. נשאות של הנגיף, המועבר לרוב ע"י עקיצת יתוש, עלולה לגרום לזיהום במערכת העצבים המרכזית- במוח ובחוט השדרה. 

הידבקות בנגיף הנילוס המערבי אפשרית לאחר חשיפה לדם נגוע בנגיף. המחלה באדם הינה בד"כ ללא סימנים קליניים, אך לעיתים מלווה בבחילות, כאבי בטן, פריחה, וכן שלשולים

במקרים נדירים באם הנגיף חודר לרקמות מע' העצבים היא יכולה לגרום לדלקת מוחית או דלקת קרום המוח, המלווים בתסמינים וסימנים נוירולוגים: כאבי ראש, חום גבוה, נוקשות צווארית וכו'.

אוכלוסיות בסיכון

על נבדקים אשר נגועים במחלות זיהומיות אחרות, המועברות דרך הדם, כגון צהבת (הפטיטיס),HIV וכו' ליידע על כך את הצוות הרפואי לפני הבדיקה. מחלות אלה אינן מהוות התוויית נגד לביצוע בדיקת אבחון קדחת הנילוס המערבי, אולם על הצוות הרפואי לנקוט באמצעי זהירות למניעת הדבקות

מחלות קשורות

קדחת הנילוס המערבי (West-Nile meningitis/ encephalitis/ myelitis). 

מתי עושים את הבדיקה?

את בדיקת הנוגדנים לנגיף עושים במידה וקיים חשש קליני להדבקות, לאור חום גבוה מלווה כאמור בסימנים ותסמינים נוירולוגים, המצביעים על נוכחות זיהום במע' העצבים המרכזית. 

לעיתים עורכים את הבדיקה לאחר ביצוע בדיקת ניקור מותני מקדימה (Spinal Tap), אשר הדגימה תוצאות לא תקינות, המחשידות לנוכחות זיהום נגיפי.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: